banner10

banner27
28 Kasım 2014 Cuma

HDP, Soruşturma Komisyonu'ndan çekildi

DÜNDEN BUGÜNE DEMOKRASİ

30 Eylül 2012, 12:35
DÜNDEN BUGÜNE DEMOKRASİ
 İnsanlık tarihinin en uzun serüvenlerinden biri de demokrasi serüvenidir.Antik Yunan’la başlayan bu serüven çağları aşarak günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.Demokrasi her derde deva,her probleme çaredir.Artık herkes demokrattır,herkes halktan yanadır.Hatta herkes demokrasi fedaisidir.Gel görki demokrasinin anlamında ve kapsamında uzlaşmamız mümkün değildir.Herkesin uğruna mücadele ettiği bu kavram herkesi bir araya getirmekten oldukça uzaktır.

 Demokrat olanların ve olmayanların ayırımını dayanmak oldukça güçtür. İnsan,insanlığı anlatan bu kavram insan adına en çok kirletilen sözlerden biridir adeta.
 İnsan olmakla başlar demokratlık!

İnsanlık adına verilen tüm mücadelelerde insanın insan olmaktan doğan değerleri öncelikli gerekçe olarak göz önünde bulundurulmalıdır.İnsana özgü değer belirleme ölçütleri herkesin insan olarak özgür,eşit ve insanca yaşama haklarına sahip olduğu temel geçerlilik olarak görülmelidir.

 Demokrasinin işlerlik kazanması insanın değerli görülmesi ile mümkündür.Her türlü bilimsel ve teknolojik gelişmelerin hızla ilerlediği günümüzde çağları deviren insan hakları ihlalleri ne yazık ki geçerliliğini korumaktadır.Evrenin en akıllı varlığı olarak kabul edilen insanın aynı zamanda evrenin en acımasız ve en gaddar varlığı olduğu görülmektedir.

 Bu yaşlı dünyamızın tarihi kilometre taşları katliamlarla şekillenmektedir.Başka hiçbir canlıdan beklenmeyecek kadar çalışmaların sahne olduğu insanlık alemi demokrasi gibi ütopik bir değere ulaşma çabası insanın olsa olsa maceracı yönünün bitmediğine işarettir.

 İnsanlık ütopyasının tatlı bir hayali olan demokrasi hep yarının tatlı bir tatlı bir tebessümü olmaktan öteye gidemeyecektir.

 Demokrasinin inşa edileceği ümidini taşımak bir erdem olmakla birlikte güçler ve çıkarlar çatışması olmaktan ileri gidemeyeceği kesindir.Niye herkes demokrattır?
 Demokratlık her dönem için geçerli bir kılıftır. Gün olur katliamlara kılıf yapılır demokratlık gün olur sömürünün en keskin kılıcı olur.Çift yönlü kılıçtır demokratlık. Çeşit çeşit maske olur yüzümüzde.Amerikalı için Irak’ı düzeltme aracıdır, İsrail için Filistin’i bombalama aracıdır.Görülen odur ki demokrasiden kim söz ediyorsa demokrasi ihtiyacını belirgin bir şekilde ortaya çıkarıyor.Halkın halk için halk tarafından yönetilmesi olarak ifade edilen bu anlayış binlerce yıldır o tarif ettiği halkı bulma konusunda bir türlü başarılı olamamıştır.Bu nedenle halkın kutsal emaneti olan bu sistemi halk adına yürütme görevi her zaman seçkinlere düşmüştür. Dolayısıyla artık demokrasi seçkinlerin çıkarlarını halkın üzerine inşa etme mekanizmasından başka bir şey değildir.
 
Sonuç ve Çözüm
 Her türlü haklılığın ölçütünün güçlü olmak ve gücünü doğru şekilde kullanmak olduğunu düşünerek hareket etmeliyiz.
 Başkasının bize vaat ettiği demokrasinin hayalini kurmak yerine mücadelesini verdiğimiz geleceğin özlemiyle hareket etmeliyiz.

 İleri demokrasi aldatmalarıyla uğraşacağımıza gerçek demokrasiyi inşa etme mücadelesi insanlık ve toplum için daha iyi sonuçlar doğuracaktır.
 Hayatta kalma hakkımız,hayatta kalma gücümüzle orantılıdır.
       
    
         Zeki AKPINAR
       zeki__akpinar@hotmail.com

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Hangi Haber Başlıkları Daha Çok İlginizi Çekiyor?

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • http://www.gazeteler.de/
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV