19 Temmuz 2018, Perşembe

Alper Taş: Devrimci süreç ilerliyor

Alper Taş: Devrimci süreç ilerliyor

Alper Taş: Neredeyse SYRIZA’nın kazanmasına üzülen bir tutumu anlamak mümkün değil. Bugün Yunanistan’da yaşanan bir ‘devrim’ değil, devrimci süreci ilerleten bir gelişme

CAN UĞUR - @canugur1987

ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, SYRIZA’nın başarısının Birleşik Haziran Hareketi’nin iddiasını güçlendirdiğini dile getirdi. Taş, Yunanistan seçimlerinin ardından ortaya çıkan tabloyu BirGün’e değerlendirdi.

SYRIZA’nın iktidara gelişi Türkiye açısından ne anlama geliyor?
SYRIZA başarmanın mümkün olduğunu göstererek ülkemizdeki direnenlere umut veriyor. Alternatif yok söyleminin belirlediği bir dönemin ardından, şimdi kapitalizm karşısında gelişen direnişlerin bir alternatife dönüşme imkanının geliştiğinin en somut göstergesi SYRIZA’nın iktidar yürüyüşü oldu.
Türkiyeli devrimcilerin kuşkusuz ki cesaretlendiren bir gelişme. SYRIZA deneyimini yakından izlemek, dayanışma içinde olmak bir yönüyle ondan öğrenmeye çalışmak gerekiyor. Ancak her ülkenin toplumsal-siyasal koşullarının farklılığı içinde buradaki devrimci süreçler açısından SYRIZA’nın basitçe modelleştirilmesi de doğru değil.
 

HAZİRAN'I GÜÇLENDİRİYOR

Birleşik Haziran Hareketi açısından bu durum ne anlam ifade ediyor?
SYRIZA, emekçilerin direnme mücadelesinin ve alternatif arayışının birleşik bir ifadesi olarak gelişti. Birleşik Haziran Hareketi bu anlamda, hem SYRIZA hem Podemos ve başka güncel direnme-isyan hareketlerinin içinden gelişen arayışların bir parçası olarak görülebilir. Elbette Haziran, ülkemiz özgüllüğünde kendine bir yol açmaya çalışıyor. SYRIZA ideolojik-programatik temeldeki ortaklaşmaya dayanarak oluşturulan Parti formunda örgütlenmiş bir birlik. Haziran, ise ideolojik-programatik bir birlik değil bir direnme programı etrafında Hareket olarak örgütlenin bir form. Direniş dinamiklerinin birleşik bir kurucu iradesinin geliştirilmesi noktasında bir arayışın ifadesi olan Haziran’da, kendi yolunu açarak bir başka deneyim oluşturacaktır. SYRIZA’nın başarısı bu anlamda Haziran’ın iddiasını güçlendiriyor. Birleşik bir zeminin ve siyasal alternatif inşa etmenin tek formu olarak “parti”nin görülmemesi gerekir, Haziran bu anlamda da SYRIZA’dan farklı bir yoldan ilerliyor.

SYRIZA’ya soldan eleştiriler var bunları nasıl değerlendiriyorsunuz?
Sol öncelikle Yunanistan halkının, emperyalist-kapitalist tahakkümü reddederek sola yönelen bu iradesinin arkasında durmalıdır. Krizin giderek derinleştiği Avrupa’da SYRIZA, Podemos vb. yapıların yükselişi faşizm karşısında kurulan bir barikattır aynı zamanda. SYRIZA’nın olanakları ile birlikte sınırlılıkları üzerine yapılan tartışmalar elbette ki yapılmalı. Ancak neredeyse SYRIZA’nın kazanmasına üzülen bir tutumu anlamak da mümkün değil. SYRIZA, Yunanistan’da ve dünyanın pek çok yerinde isyan dalgaları ile başlayan devrimci sürecin bir parçası olarak görülmelidir. Bu bakımdan tüm süreçlerin tarihsel deneyimlerden bildiğimiz yoldan gelişmesini beklemek ya da kendi doğrularımızı mutlaklaştırarak yaşanan gelişmelere bakmak bir tür tarih dışılıktır. Bu yeni devrimci süreç, kuşkusuz kendine has yeni yollardan geçerek kazanarak ve kaybederek ilerleyecektir. SYRIZA, mevcut kuşatma karşısında düzen dışı çözüm yollarını zorlayarak ilerlediği süreçte kaybetse de kazanacaktır. Öte yandan Yunanistan’da iktidar gücüne erişen solun güçlü bir örgütlü toplumsal tabanı da vardır. O yüzden SYRIZA’nın iktidar olmasından bırakalım başkaları korksun. Bugün Yunanistan’da yaşanan bir devrim değil, devrimci bir süreci ilerleten bir gelişme. Olanaklar da burada başlıyor. SYRIZA, emperyalist-kapitalist güçler karşısında bir halk seferberliğine dayanarak düzen dışı çözüm yollarını aradığı oranda etkili olmaya devam ederek, sonuçta kazanacaktır.

AVRUPA ÇÖZÜLÜYOR

SYRIZA’nın iktidar Avrupa başta olmak üzere dünya siyasetini nasıl etkiler?
Çözülmüş bir Avrupa’dan söz ediyoruz. Avrupa krizle birlikte yaşadığı çözülme içinde yeniden yapılanmaya çalışıyor. SYRIZA’nın kazanması bu yeniden yapılanmada emekçilerin ve ezilenlerin emeğin Avrupasını yaratma mücadelesine daha büyük kuvvetle katılması anlamına geliyor. İspanya’da Podemos’un yükselişi de bunu güçlendiriyor. Yani artık Avrupa’da da dünyada da tek bir dünya yok. Mevcut düzeni sürdürmek isteyen hakim sınıflarla buna karşı direnen ve alternatif arayışında olan bir sol da var. Gelecek artık bu güçlerin mücadeleleri içinde şekillenecek.

Kaynak: BirGün

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Alper Taş SYRIZA Yunanistan seimleri devrim’ değil devrimci süreci ilerliyor

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Son Dakika Haberleri

Çok Okunan Haberler

İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı