20 Temmuz 2018, Cuma

Yunanistan, Nazilerin götürdüğü paranın peşinde

Yunanistan, Nazilerin götürdüğü paranın peşinde

Atina'da krizden çıkış için yollar aranırken, 1942'den kalan ve ödenmeyen Nazi borçları gündeme geldi. Sadece Yunanistan'da değil Avrupa genelinde finans uzmanları II. Dünya Savaşı'nda işgal edilen ülkelerden aktarılan kaynakları hesaplamaya başladı.

(İleri - Dış Haberler) Yunanistan'da kurulan SYRIZA – ANEL hükümeti krizden çıkış için acil fon arayışı içine girerken, 1942'de işgal altındaki Yunanistan'dan Nazilerin kendi ülkesine aktardığı kaynaklar gündeme geldi. Aleksis Çipras başbakanlığındaki hükümet, Nazilerin 1942 Yunanistan Merkez Bankası'ndan aldığı ve hiçbir zaman geri ödemediği 476 milyon Reichmark (Nazi para birimi) tutarındaki borcun faiziyle birlikte geri istenip istenemeyeceğini araştırıyor.

Almanya'nın etkili yayın organlarından Spiegel'de çıkan Christian Ricken imzalı habere göre, Alman Merkez Bankası Bundestag'ın araştırma servisi, 2012'de  Nazi borcunu faiziyle birlikte 8.25 milyar dolar olarak hesaplamış. Yunan hükümet raporlarında borcun miktarı 11 milyar dolara kadar çıkıyor. Bu rakam, Çipras hükümetine en azından bir nefes aldıracak boyutta...

Öte yandan Alman hükümeti, savaş dönemi borçlarının tamamının ödendiğini ya da zaman aşımına uğradığını düşünüyor. Almanya'ya göre 1990'da imzalanan 'İki Artı Dört Anlaşması' iki ülke arasında savaş döneminden kalan borç olmadığını karara bağlıyor. 

Hukuki durum ne olursa olsun, bu tartışmalar Nazi tarihinin az bilinen bir sayfasına ışık tutuyor. Almanya II. Dünya Savaşı'nda işgal ettiği topraklarda acımasız bir sömürü ve kaynak transferi politikası uygulamıştı. Naziler, diğer bütün zulümlerin yanı sıra işgal ettikleri ülkelerin merkez bankalarına da el koymuş, yerel para birimlerini yok ederken bütün finansal kaynakları Almanya'ya aktarmıştı. Nazilerin bütün bunları yaparken kullandığı temel araçlar şunlardı:

İşgali, işgale uğrayana finanse ettirmek: Hague Anlaşması adı verilen temel savaş hukuku belgesine göre, işgalci ülke kendi askeri varlığının giderlerini karşılamakla yükümlüdür. Ne var ki tarihçi Götz Aly'nin bulgularına göre Naziler işgalin masrafını üstelik abartılı rakamlarla, işgal ettikleri ülkelere ödetti. 1941 yılı itibariyle Yunanistan'ın tüm gelirlerinin yüzde 40'ı Nazi ve faşist İtalya'nın işgalci ordularının finansmanına gidiyordu. Bu, en yoksul Yunanlılar arasında korkunç bir kıtlığın yaşanmasına neden oldu. 

Değişim değerlerinin maniple edilmesi: İşgal edilen ülkelerin yerel para birimleri, Reichmark'la  çok düşük değerden değiş tokuş edildi. Bu Alman şirketlerinin yanı sıra askerlerin de yerel pazardan çok ucuza alışveriş edebilmesini sağladı. Örneğin Çek para birimi Koruna, işgalin hemen ardından Reichmark karşısında tam üç kat değer kaybetti. Almanların yerel üretimi ucuza satın alabilmesi sonucunda yerli halk tüketim maddelerinden yoksun kaldı. 

Enflasyon ihracı: Almanya döviz değiş tokuşunu maniple etmesinin yanı sıra bu ülkelerin mali yapısına enflasyonist bir baskıda bulundu. İşgal edilen ülkelerde kullanılması şartıyla Reichskreditkassen adında özel bir para basıldı. İşgal ülkelerindeki askerlerin maaşları bu parayla ödendi. Askerler bu paraları abartılmış kambiyo oranlarıyla yerel para birimiyle değiştirebildi bu sayede sıradan askerler müthiş bir alım gücüne ulaştı. Heinrich Böll ve Ernst Jünger gibi ünlü Alman yazarlarının savaş anılarında Paris'te ya da Odesa'da istedikleri her şeyi satın alabildiklerine dair anektodlar yer alıyor. Bu durum işgal edilen ülkelerdeki enflasyonu hızla arttırdı. Reichskreditkassen'in Nazi İmparatorluğu'nun merkezinde kullanılamaması, Almanya'yı enflasyondan korurken, enflasyonun işgal altındaki ülkelere ihraç edilmesi sağlandı.     

Zorla alınan borçlar: Naziler sadece Yunanistan'ın merkez bankasından borç almadı. İşgal edilen tüm ülkelerin hatta Nazi Almanyası'nın müttefiki Bulgaristan'ın merkez bankaları Naziler tarafından yağmalandı. 1944 yılı ortalarında sadece Fransa, Belçika ve Danimarka merkez bankalarından alınan 'borç'ların tutarı 14 milyar Reichmark'ı buluyordu. Savaşı Nazilerin kaybetmesinin ardından bu borçların ödenmesi gerekiyordu. Ancak yeni kurulan Federal Almanya ve Demokratik Almanya'nın borç yükü altında ezilmemesi için borçlar ertelendi. 1990'da iki Almanya'nın birleşmesini karar altına alan “İki Artı Dört” anlaşmasıyla borçların da ortadan kalktığı varsayıldı. London School of Economics'ten Albrecht Rietschl, “Konu borç olunca 20. yüzyılın en büyük günahkarı Almanya'dır” diyor. 

İLERİ HABER
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

syreza Yunanistan Nazilerin götürdüğü para yunanistan nazilerin goturdugu milyonlarin-pesinde

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Son Dakika Haberleri

Çok Okunan Haberler

İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı