25 Haziran 2018, Pazartesi

Başbakan’dan askere 'sokağa inme' yetkisi

Başbakan’dan askere 'sokağa inme' yetkisi

Emniyet, jandarma, başsavcılık ve MİT’e bilgi toplama yetkisi de verildi

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, artan 'terör' olaylarını gerekçe göstererek 81 il valiliğine genelge göndererek ‘devlet otoritesini pekiştirmek için Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaç duyulan her yerde görevlendirileceğini’ belirtti.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, ‘Terör olaylarına yapılacak müdahalelerin etkinliğini ve kurumların arası işbirliğini arttırmak’ amacıyla kurulan Başbakanlık Koordinasyon Merkezi’nin il ve ilçelerdeki örgütlenmesini oluşturan emniyet, jandarma, başsavcılık ve MİT’e, ‘terör örgütlerinin illegal yapıları ile teröre müzahir legal görünümlü yapılara ilişkin bilgileri’ toplama adı altında tüm yurtta ‘fişleme’ yapılması talimatı verildi.

Resmi Gazete’de yayımlanmayan, 5 Ağustos’ta gizli olarak 81 il valiliğine gönderilen genelgede askerin gerekirse sokağa inebileceği belirtilirken, şöyle denildi:
“Bu çerçevede; ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyon ve işbirliği süratli ve kesintisiz bir şekilde sağlanacak, her vesile ile devletin otoritesi pekiştirilecek, bütün kolluk kuvvetleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri birlikleri ihtiyaç duyulan her yerde görevlendirilecek, ülke sınırlarımızın güvenliği sağlanacak, hiçbir terör örgütünün vatandaşlarımız üzerinde tehdit ve baskı kurmasına asla izin verilmeyecek, terör örgütlerinin finansmanının önlenmesi için gerekli tüm tedbirler alınacak yollar güvenli bir şekilde ulaşıma açık tutulacak, herkesin kurallara uyulması sağlanacak ve önceden belirlenmiş yerler ve güzergâhlar dışında toplantı ve gösterilere kesinlikle izin verilmeyecektir.

Terörle mücadele, halkın desteği ile kamu düzeninden taviz verilmeksizin terör örgütlerinin silah bırakmasına kadar kararlı bir şekilde sürdürülecektir. Terör olaylarına müdahale sırasında, istihbarata dayalı olarak durum ve ihtimaller önceden değerlendirilerek planlı ve proaktif davranılacak, can ve mal kaybı yaşanmaması için gerekli tüm tedbirler alınacaktır. Şehirler, tüm yerleşim yerleri, mücavir ve kırsal alanlar terör unsurlarından arındırılacaktır.”

‘HEDEFLERE ULAŞMAK İÇİN BÜTÜN KURUMLAR İŞBİRLİĞİNDE OLMALI’

Genelgede, bütün bu hedeflere ulaşılabilmesinin ancak bütün kurum ve kuruluşların her aşamada etkili bir işbirliği ve eşgüdümü ile gerçekleşebileceği savunulurken, bu kapsamda Başbakanlık’ta kurulan yeni bir yapılanma şöyle ifade edildi:

“Başbakanlık Müsteşarı’nın Başkanlığında ilgili kurumların temsilcilerinin katılımı ile Başbakanlık Koordinasyon Merkezi kurulmuştur. Bu çerçevede il ve ilçe uygulamalarınını izlemek ve değerlendirmek üzere başkan ve üyeleri Başbakanlık Müsteşarınca belirlenecek Başbakanlık Takip Merkezi oluşturulmuştur. Başbakanlık Koordinasyon Merkezi ile Başbakanlık Takip Merkezi’nin sekretarya hizmetleri Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğünce yürütülecektir.”

İL VE İLÇELERDEKİ YAPILANMALAR HAFTALIK RAPOR BİLDİRECEK

Başbakanlık’taki oluşumun yapılanmasının il ve ilçelerde kurulacağı anlatılan genelgede, şu talimat verildi:

“Aynı kapsamda illerde valilerin başkanlığında garnizon komutanı, cumhuriyet başsavcısı, il jandarma komutanı, il emniyet müdürü, MİT temsilcisi ve valinin gerek göreceği diğer ilgililerden oluşan İl Güvenlik ve Asayiş Koordinasyon Merkezi, ilçelerde ise kaymakam başkanlığında ilçe jandarma komutanı, ilçe emniyet müdürü ve kaymakamın gerek göreceği diğer ilgililerden oluşan İlçe Güvenlik ve Asayiş Koordinasyon Merkezi kurulacaktır. İl ve İlçe Güvenlik ve Asayiş Koordinasyon Merkezleri, her hafta düzenli bir biçimde toplanacak, il bazında yapılan değerlendirme, planlama ve uygulamalar valilikler tarafından haftalık olarak Başbakanlık Takip Merkezi’ne ulaştırılacaktır.”

FİŞLEME İÇİN ÜÇ TANE BOŞ FORM GÖNDERİLDİ

Başbakanlık Müsteşarı tarafından valiliklere ‘hizmete özel’notuyla olayları raporlaştırmak için gönderdiği boş formlarda yaşanan tüm olayların buraya yazılması istendi.

“Terörle mücadele amacıyla bakanlıklar ve ilgili kurumca öngörülen eylem, tedbir ve uygulamalara ilişkin bilgiler”başlıklı formun ‘beklenen olaylar’ ara başlığının altında, ‘terör olayları, yürüyüş, gösteri, basın açıklaması’ yazılırken, diğer formda, “Terör örgütlerinin kırsal ve şehir yapılanmalarındaki aktif önemli üyeleri” başlığını taşıdı.

Fişlenmenin önünü açan üçüncü formda ise “Terör örgütlerinin illegal yapıları ve teröre müzahir legal görünümlü yapılara ilişkin bilgiler” başlığının altında, parantez içinde “Dernekler, STK’ler, platformlar, sözde mahkemeler ve halk meclisleri, yerel basın, internet/haber siteleri, sosyal medya hesapları vb” denildi.

KAYNAK: DEMOKRAT HABER

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

davutoğlu asker valilikler fişleme asker sokağa form stk örgüt terör

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı