16 Temmuz 2018, Pazartesi

İşte il il seçim usulsüzlükleri ile ilgili bilgiler

İşte il il seçim usulsüzlükleri ile ilgili bilgiler

Önceki seçimlerdeki hile, baskı ve usulsüzlükleri bilen seçmen bu seçimde de sandığına sahip çıkıyor.

Sendika.org - Türkiye 1 Kasım Genel Seçimi için sandık başında. Önceki seçimlerdeki hile, baskı ve usulsüzlükleri bilen seçmen bu seçimde de sandığına sahip çıkıyor. İşte illerden gelen dakika dakika seçim usulsüzlükleri...

14.37 Mersin Yenişehir ilçesi Piri Reis İlköğretim Okulu 1432 nolu sandıkta seçim sonuç tutanağı sabah saatlerinde boş olarak imzalatıldı. Oy ve ötesi üyeleri durumu tespit etti, tutanak tutturulmaya çalışılıyor.

14.32 ETHA’nın haberine göre, İzmir’de HDP üyesi Ali Fuat Keklik ile Konak ilçesinde ismi öğrenilemeyen 2 HDP’li oy kullanmaya giderken gözaltına alındı.

14.28 Kayseri Hidayet Aydoğan Sosyal Bilimler Lisesi bahçesinde plakasız araç görüldü.

14.27 İzmir Şirinyer Saadet Emir İlk Öğretim Okulun’da HDP’nin okul sorumlusu polisler tarafından gözaltına alındı.

14.17 Evrensel’in haberine göre Rize Çayeli Bakır İşletmeleri’nde 320 işçinin 3 gün önce başlattığı grev sürüyor. Grev gözcüsü yeleği giyen işçiler değişimli olarak Madenli Mahallesi’ndeki bir binada oylarını kullandıktan sonra nöbet yerine döndü.

14.13 Çanakkale Ömer Mart Ortaokulu bahçesinde plakasız araç var. HDP bina sorumlusu aracın fotoğrafını çektiği için polis tarafından tutanak tutulmakla tehdit ediliyor.

14.10 Antakya Cemil Şükrü Çolakoğlu İlköğretim Okulu 1234 nolu sandıkta başka bir okulda görevli olan sandık kurulu üyesi kendi sandığında yedek olduğunu iddia ederek oy kullandı. Durum HDP’li üyeler tarafından fark edilip tutanak tutuldu.

14.08 Kocaeli Levent Kırca-Oya Başar İlkokulu bahçesinde plakasız araç tespit edildi.

13.58 Bursa Yıldırım Yeşilevler Okulu’na gelen Karapınar Mahallesi Muhtarı Mehmet Çakır, AKP lehine çalışma yaptı.

13.42 Kocaeli Darıca Servet Yalçın İ.O’da AKP’li müşahit yaşlı seçmenin kağıdını yırttı. Piri Reis Mahallesi’ndeki Servet Yalçın İlkokulu’nda 80 yaşındaki bir kadına oy kullanma sırasında yardımcı olmak isteyen akrabaları ile sandık müşahitleri arasında tartışma çıktı. AKP’li sandık müşahidi, yaşlı kadının sandığa atmak üzere olduğu oy zarfını alıp yırttı. AKP’liler HDP’lilere saldırdı. Polis biber gazı sıktı.

13.40 ViraTrabzon’un haberine göre, Trabzon merkez Ortahisar ilçesi Çukurçayır Mahallesi’nde, Çukurçayır Ortaokulu’ndaki 1119 nolu sandıkta, AKP sandık görevlisinin başkalarının yerine 3 kez oy kullandığı tespit edildi. CHP’li görevlilerce şikayet edilen AKP’linin görevine son verildi.

Ortahisar Prof. Dr. İhsan Koz İlkokulu’nda da 2276 nolu sandıkta oy kullanan sandık görevlisinin 2279 nolu sandıkta da oy kullandığı tespit edilince, bu kişinin de sandık görevi iptal edildi. CHP, suç duyurusunda bulunacak.

Maçka’da AKP Milletvekli Adayı Ayşe Sula Köseoğlu’nun giydirme resimlerinin bulunduğu araçların seçmen taşıdığı ihbar edilince jandarma işlem yaptı.

Affan Kitapçıoğlu Lisesi 1007 nolu sandıkta, yaşlı bir seçmenin AKP’ye oy kullanması için yönlendirildiği saptandı.

Erdoğdu Anadolu İmam Hatip Lisesi’ndeki trafoya araç çarptı ve elektrikler kesildi. Vatandaşlar, kazanın bilinçli yapıldığı kanısında.

13.39 Eskişehir’de TOKİ Şehit İkram Girit Anadolu Lisesi’nde 1013 nolu sandıkta bir okulda yaşlı bir kadın oy kullandıktan sonra AKP’li sandık görevlisine ‘Buzdolabını eve gönderin’ dedi. Müşahitlerin tepkisi üzerine AKP’li ‘İstersen sana da bir buzdolabı verelim ama sen onu barikata koyarsın’ dedi.

13.35 Kırklareli’nde “Seçim Kanunu’na muhalefet ettiği ve görevli memura mukavemet gösterdiği” iddiasıyla göz altına alınan HDP İl Başkanı Feyaz Şahin ile Kırklareli Üniversitesi Öğrenci Kültür Derneği (KÖKDER) Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Kurt ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

13.33 İzmir Mediha Mahmutbey Okulu A blok 2092 nolu sandıkta boş tutanak tespit edildi.

13.26 Eskişehir Hoca Ahmet Yesevi Anadolu Lisesi bahçesindeki plakasız araba polise sikayet edildi, polis inceleyerek ceza yazdı. Aracın sahibi AKP müşahidi çıktı. Polise “Plaka, yıkarken silinmiş” dedi.

13.21 İleri’nin haberine göre, Eskişehir’de okulların çevrelerine ‘Koalisyona izin verme’ stickerları yapıştırıldı.

13.20 Mersin Toros Çağdaş Kent Anadolu Lisesi’nde HDP müşahitlerinin okula girişi polis tarafından engellendi. Duruma müdahale edenlere polis küfür ve hakaretlerle karşılık verdi, okulun çevresine güvenlik şeridi çekti. Şerit, izleme heyetinin müdahalesi ile kaldırıldı.

13.15 Mersin Toroslar ilçesi Eyüp Ayar Anadolu Lisesi girişinde çevik kuvvet oy kullanmaya gelenlere GBT kontrolü yaptı. Duruma müdahale eden HDP’lileri polisler göz altına almaya çalıştı. Polis olayı görüntüleyen gazetecilere de saldırdı. Bağımsız izleme heyetinin müdahalesi sonucu polis uygulamasına son verdi. Tutanak tutuldu.

13.02 ETHA’nın haberine göre, İzmir’in Torbalı İlçesi’nde Özbey İlkokul’nda AKP’liler, yaka kartlarıyla sınıflarda bekliyor.

13.09 ETHA’nın haberine göre İzmir’de 1113 sandıkta kayıtlı olan seçmen, 1138 No’lu sandıkta oy kullanırken tespit edildi.

13.00 AKP’lilerin 31 Ekim gecesi Kocaeli’de başlattıkları erzak dağıtımı seçim sabahı da devam etti. Gebze’nin Mevlana Mahallesi’nde bir dükkana getirilen erzaklar dağıtıldı ve ara ara dağıtılmaya devam ediyor.

12.48 İzmir’de Menemen’den sonra ikinci plakasız araç haberi Konak Gültepe’den geldi.

Evrensel’in haberine göre, Gültepe Şehit Halit Taş Okulu bahçesinde plakasız kırmızı bir Tofaş görüldü.

HDP’li seçim görevlileri, polise haber vererek aracın kontrol edilmesini istedi. Bu sırada gelen ve oy kullanmak için okulda bulunduğunu belirten birisi aracın kendisine ait olduğunu söyledi. HDP’liler aracın tutanak tutularak okul bahçesinden çıkarılmasını istedi. Bunun üzerine aracın sahibi, HDP’lilere ilk önce küfür etti ve ardından saldırdı. Kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Polis ise kavgayı seyretti. Ardından polis, araç sahibinin GBT’sini kontrol etti ve ruhsat üzerinden plakayı tespit etti. Daha sonra araç plakasız bir şekilde ve ceza kesilmeden okuldan ayrıldı

12.35 Bursa’da belden aşağısı felç olan Gülbarin Kıran, oyunu kullanabilmesi için 3. katta olan sınıfa çıkarılmadı.

12.26 Antalya Kepez’de Ünsal İlkokulu bahçesinde Oy ve Ötesi üyeleri plakasız bir araç tespit etti. Aracın bir sandık görevlisine ait olduğu belirlendi. Polis ekipleri aracın sahibe ulaşarak plakalarını taktırdı.

12.02 Samsun Yıldıray Çınar Kültür Merkezi’nde fotoğraf çeken bir kadın yakalandı, “Çekmek zorundayım, istiyorlar” dedi. Tutanak tutuluyor.

12.00 İzmir’de polis, 1080 nolu sandıkta silahıyla oy kullanmaya girdi. HDP’lilerin itirazına rağmen sandık başkanı müdahale etmedi.

12.00 İzmir A. Altınçubuk Kültür Merkezi’nde AKP’li görevliler “Burada siyaset konuşulmayacak” diyerek insanları tehdit ediyor.

11.54 Evrensel’in haberine göre Tarsus Ali Mistilli İlköğretim Okulu’nda 1310 nolu sandıkta sandık kurulu üyelerine boş seçim tutanakları imzalatıldı.

11.32 Yarın’ın haberine göre İzmir Bornova Malazgirt İÖO’nda 408 nolu sandıkta farklı okulda sandık kurulu üyesi olan bir kişiye oy kullandırıldı.

11.30 ETHA’nın haberine göre, İzmir Karabağlar Öğretmenler Şeker ve Mevhibe İlköğretim Okulu’ndaki 1170 ve 1225 nolu sandıklarda, boş sayım tutanaklarına imza attırılmak istendi. HDP’li müşahitler ve HDP’li avukatların müdahalesi üzerine, tutanaklar imzalattırılamadı.

11.27 Radikal’in haberine göre, Hatay’da Kırıkhan Belediyesi ve Yayladağı Kaymakamlığı, bölgede yaşayan Suriyelileri seçim günü sokağa çıkmamaları yönünde uyardı. Kırıkhan Belediyesi’nden yapılan Türkçe ve Arapça anonslarda Suriyelilerin söylenen saatlerde dışarı çıkmaması istendi, “Seçim güvenliği açısından sabah 08.00 ile akşam saat 18.00 arasında Suriyeli vatandaşların zorunlu haller dışında sokağa çıkmamaları önemle duyurulur” denildi. Kırıkhan’da kayıtlı 42 bin Suriyeli olduğunu söyleyen CHP Kırıkhan İlçe Başkanı İsmail Karaoğlan konuyla kendilerine danışılmadığını belirterek, “Resmi verilere göre Kırıkhan’da 42 bin Suriyeli var. Seçimle ilgili böyle bir karar alınırken bize danışılmadı. Bu karar alınırken siyasi partilere sorulabilirdi, ancak danışılmadı. Dolayısıyla neden böyle bir karar alındı bilmiyoruz” dedi.

11.25 DİHA’nın haberine göre, Sakarya’da bir okulda 80 adet mühürsüz pusula ile oy kullandırıldı. Konuyla ilgili tutanak tutulmasına izin verilmiyor.

11.20 Bursa Erkek Lisesi’nde “YSK’dan görevliyim” diyerek kurula girmeye çalışan şahısa ilişkin tutanak tutmaya çalışan bina sorumlusuna şiddet uygulandı. Okulda mühürsüz pusulalar var.

11.07 Eskişehir İlhan Ünügür İÖO’da polis salonları dolaşarak müşahitlerin kimlik ve telefon bilgilerinin toplanmasına gerek kalmadığını, talimatın iptal edildiğini sandık başkanlarına bildirdi.

10.59 İzmit Evliya Çelebi İmam Hatip Anadolu Lisesi’nde AKP okul sorumlusu ve sandık görevlileri yaşlı birine oy kullandırmak için mührü dışarı çıkarmak istedi. İtiraz eden sandık görevlilerine küfredip saldırdılar.

10.22 Eskişehir’de polis okullarda müşahitlerin isim ve T.C. numaralarını toplamaya çalışıyor. İtirazlar üzerine Gazi Meslek Lisesi’nde müşahit velisi bir polis memuru komiserine “Yazılı emir vermezseniz toplamam” dedi. İl Seçim Kurulu’na yapılan itirazlar üstüne Emniyet Müdürlüğü emri iptal etti.

10.15 Eskişehir Dr. Halil Akkurt Ortaokulu’nda AKP’liler Oy ve Ötesi’nin 2 müşahidini yaka paça sınıftan çıkardı. Avukatlar tutanak tuttu.

10.13 İzmir Menemen’de aracın sivil polise ait olduğu anlaşıldı, görevlilerin uyarılarıyla araç okul bahçesinden çıkarıldı.

10.11 Samsun Recep Tanrıverdi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 1040 nolu sandıkta 20’ye yakın kişiye verilen pusulalar mühürsüz çıktı. Tutanak tutulacak.

10.10 HDP Kırklareli Eşbaşkanı Feyyaz Şahin ve HDP müşahidi gözaltına alındı.

10.07 İzmir Menemen 80. Yıl Asarlık İlkokulu bahçesinde plakasız araç görüldü.

09.40 Eskişehir Hoca Ahmet Yesevi Lisesi’nde bir sandık başkanı “kolaylık olsun diye” kurul üyelerinden boş sonuç tutanağına imza atmalarını istedi. Üyeler ve müşahitler karşı çıktı.

09.30 Eskişehir Cumhuriyet İÖO’da polis, müşahitlere engel oluyor. Kimlik numarası sorarak GBT yapıyor.

08.00 Eskişehir’de İlhan İnügür İÖO 2377 nolu sandığa polis gelerek sandık başkanına, “Sandık kurulu üyelerinin ve bütün parti müşahitlerinin ad, soyad ve kimlik bilgilerini almanız konusunda vali beyin kesin talimatı var” dedi. Sandık başkanının da telefonunu aldıktan sonra sayım sonrasında bilgileri almak için arayacağını söyledi.

KAYNAK: GERÇEK GÜNDEM

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

secim hile usulsüzlük akp baskı hırsız secim sonuclari

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Son Dakika Haberleri

Çok Okunan Haberler

İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı