23 Temmuz 2018, Pazartesi

Kandil: Zamanlama Manidar

Kandil: Zamanlama Manidar

KCK yöneticilerinden Mustafa Karasu, 14 Aralık operasyonuna ilişkin, “AKP, zaten Fethullahçıların üzerlerine gidiyordu. Yargıda ve birçok alanda onları sınırlandırdı. Öcalan’ın bu müzakere taslağının gündeme gelmesinden sonra bunu yapması gerçekten manidardır ve akla Öcalan’ın bu müzakere taslağını gündemden düşürmek ve farklı gündemlerle zaman kazanıp seçim öncesi Öcalan’ın müzakere taslağına cevap vermemek gibi bir yaklaşımı getiriyor” dedi.

Mustafa Karasu, Fırat Haber Ajansı’na verdiği mülakatta şu anda Türkiye’de AK Parti ve Gülen cemaati konusunda demagojik yaklaşımların olduğunu dile getirerek, gerçeklerin bilinmesinin önemli olduğunu ifade etti.

Karasu “Şu anda Türkiye’de Fethullahçıların politikalarını ve geçmişteki uygulamalarını söylersen AKP’yi desteklediğini iddia edenler, AKP’yi ve tutuklamalarını eleştirirsen de işte Fethullahçıları, paralel yapıyı desteklediğini iddia edenler oluyor. Bunlar hepsi demagojidir. Şu anda sadece Fethullahçılar tutuklanmıyor. Her gün birçok Kürt tutuklanıyor. Son süreçte binden fazla Kürt tutuklanmış ve bunlarda görmezden geliniyor” dedi.

 “FAİLİ MEÇHULLERDE YER ALMALARI DA AKP TARAFINDAN BİLİNİYORDU”

Mustafa Karasu, AKP’nin son dönemde söylediği tek doğru şeyin “Fethullahçıların AKP iktidarı boyunca faili meçhul cinayetlerde de yer aldıklarını ifade etmesi” olduğunu savunurken bunun doğru olabileceğini fakat bu durumun da AKP’nin bilgisi ve desteğiyle geliştiğini öne sürdü.

Karasu bu konuda şunları söyledi: “Yani Fethullahçılar bu Büyük Birlik Partisi’ni(BBP) ve Alperenleri kullandılar. İlginçtir… Fethullahçılar bu Ermeni Lobisi ve Hristiyanlarla daha fazla ilişkidedirler. Ama ilginçtir. En fazla da Fethullahçılar Alperen ocaklarıyla bu Hristiyanlara ve Ermenilere karşı yönelim içerisine girdiler. Bunu da gerçekten çözmek lazım. Bu yönüyle bazı cinayetlerde Fethullahçıların parmakları olabilir. Bir de tabi komitacı dedik yani darbeci. Tabi ki bu tür işler yapmış olabilirler. Bunlar ortaya çıkacak. Ama bunlar bile yapılmışsa AKP iktidarının himayesi altında yapıldı. AKP’den destek gördüler. Onları ordu, polis, bürokrasi vb. her alanda güçlendiren AKP’dir.”

“OPERASYONUN ZAMANLAMASI MANİDAR…”

Cemaate karşı yürütülen operasyonların Abdullah Öcalan’ın Kürt sorununun demokratik-siyasal yollardan çözülmesi için hazırladığı müzakere taslağının gündeme oturduğu bir süreye denk getirilmesinin “manidar” olduğunu söyleyen Karasu sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben illa da böyle bir şey olmuştur ya da olmamıştır demiyorum. Ama AKP’nin psikolojik savaş yöntemlerini kullanarak algı yaratmak istediğini biliyoruz. Bu aslında Türk devletinin de karakteri Türk devleti geçmişten beri hep böyle önemli bir şey olduğu zaman başka gündemlerle saptırmıştır. Bunu AKP çok daha fazla kullanıyor. Bu bakımdan tabi ki neden bu zamanlamaya geldi kuşkuya kapılmak lazım. Çünkü Türkiye’nin en temel sorunu halen Kürt sorunudur. Yani şu anda bazıları ‘AKP bunu yaparak baltayı ayağına vurdu’ diyorlar. Bazıları da AKP’nin intihar ettiğini söylüyorlar. Gerçekten de böyle bir dönemde bunu gündeme getirmesinin nedeni nedir? Zaten Fethullahçıların üzerlerine gidiyordu. Yargıda ve birçok alanda onları sınırlandırdı. Öcalan’ın bu müzakere taslağının gündeme gelmesinden sonra bunu yapması gerçekten manidardır ve akla Öcalan’ın bu müzakere taslağını gündemden düşürmek ve farklı gündemlerle zaman kazanıp seçim öncesi Öcalan’ın müzakere taslağına cevap vermemek gibi bir yaklaşımı getiriyor.

Çünkü şunu kabul etmek lazım; AKP’nin de, Türkiye’nin de en temel sorunu Kürt sorunudur. AKP’nin en temel sorunu Fethullahçılar sorunu değildir yani. Hele bu 2015 seçimleri öncesi hareketini oyalama, aldatma ve böylelikle seçime ulaşma temel politikasıdır. Bu yönüyle Öcalan’ın müzakere taslağını gündemden düşürmek, zamanı tüketmek ve böylelikle Öcalan’ın ve hareketin seçimden önce müzakerenin tamamlanması biçimindeki yaklaşımını boşa çıkarmak hedefi vardır. Yani bakın seçimden önce yapamıyoruz deyip kendi planlamasını hayata geçirmek istiyor.”

 “HERŞEY BEKLENİR”

Mustafa Karasu AKP’nin seçimi kazanıp güçlenerek PKK’ya karşı saldırıyı daha da artırmayı planladığını iddia ederek AKP’nin bu nedenle Öcalan’ın yaptığı hamleyi boşa çıkarmak için bu operasyonların zamanlamasının büyük ihtimalle böyle planlandığını ifade etti.

Karasu, Erdoğan’ın bu operasyonlardan birkaç gün önce dile getirdiği bazı şeyleri de hatırlatarak şöyle konuştu:

“Erdoğan da işte bu Fethullahçılara yönelik operasyonlardan birkaç gün önce KCK ile darbecilerin ilişkileri var şeklinde açıklamalar yapmıştı. Ben bu vesileyle şunu da söyleyebilirim; ne bildiği varsa, ne belgesi varsa açıklasın. Hepsi yalandır, demagojidir bu sözlerin. Fethullahçıların kadroları ve tabanı Kürt ve PKK düşmanı. Böyle söyleyerek onları tahrik etmeye çalışıyor. Diğer taraftan da bizi Fethullahçılarla bir göstererek işte güya bakın ben çözmek istiyorum ama bunlar Fethullahçılarla işbirliği içinde demek istiyor. Bu bilinçli bir politikadır. Yoksa herkes, tüm dünyada biliyor ki yakın zamana kadar da PKK’ya karşı en büyük düşmanlığı Fethullah yaptı. Fethullah’ın vaazları var, söyledikleri ortada. Daha doğrusu AKP, bize karşı mücadeleyi Fethullah’a bırakmıştı. Yani bize karşı en alçakça propagandayı Fethullahçılar yürütüyordu. Fethullahçıların televizyonlarındaki dizilere de bakın hepsi bize karşı saldırıyı ifade ediyordu. Bu yönüyle bunlar demagojidir, bunlar böyle yalandır. Ama böyle bir zamanlamaya getirerek hem Öcalan’ın projesini boşa çıkarma, hem de bu söylediği algıyı yaratmayı güçlendirme hedefi var. Erdoğan için amaca ulaşmak için her şey mubahtır. Onun ezemeyeceği çiğnemeyeceği kimse yoktur. Şimdiye kadar bütün arkadaşlarını ezdi geçti. İlişkide olduğu bir sürü insan vardı. Her gün birini ezdi geçti. Her gün birini attı. Dünyada beraber çalıştığı arkadaşlarını bu kadar hızlı atan birisi daha yoktur. Hem de tek taraflı. Nedeni de küçücük bir eleştiri getirmeleridir. Abdullah Gül’den, Şener’e kadar böyle yüzlercesini attı. Yine Arınç’tır, şimdi Arınç’la da bazı sorunları var. Bu bakımdan Erdoğan’dan ve AKP’den her şey beklenir yani.”

kAYNAK: ORTA SAYFA. NET

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

manidar kandil öcalan barış süreci karayılan erdoğan hakan fidan kürt meselesi

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Son Dakika Haberleri

Çok Okunan Haberler

İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı