16 Temmuz 2018, Pazartesi

Marmara’yı savunanlar Kadıköy’de toplanıyor

Marmara’yı savunanlar Kadıköy’de toplanıyor

Kentin ve doğanın rant için yok edilmesine karşı “Marmara Bizim” diyenler bir araya geldi. AKP’nin talan politikalarına karşı yaşam savunucuları Marmara’nın dört bir yanından gelerek Kadıköy’de buluştu. Süreyya Operası önünde toplanıldıktan sonra binlerce kişi Altıyol’a yürüdü.

14- 35- Yırcalılar mitingi selamlıyor.

14.23- Beyza Üstün konuşuyor:

Dostlar, yoldaşlar merhaba. Önce sularımızı tutukladılar. Sermaye birikimine soktular bizim de onlarla derdimiz var sularımızı bırakmayacağız. Ahmetler köyünden Fındıklı’ya, Artvin’e mücadeleyi ördük. Yetmedi meralara ormanlara girdiler. Yetmedi madenlerde altın, bakır, nikel Turgutlu’dan Kazdağları’na kadar sıraya girdiler. Krizden başka türlü çıkamıyorlar. O yüzden korkuyorlar bizden.

Yetmiyor pek çok yerde nükleer santral kurma derdindeler. Akkuyu’yu onayladılar. 2015 bütçesinde açık açık söylüyorlar daha çok yıkım talan olacak.

Yenikapı, Maltepe suç alanları kentten aldıklarıyla oraları doldurdular. Bizi oraya sürmek istediler ama gitmeyeceğiz. Derelere ormanlara, meralara dokundurtmayacağız. Doğal yaşam alanları buralar… Dilovasındaki sanayiyi biliyoruz. Bebelerin kanına kadar giren kadmiyum siz katilsiniz.

Sınır tanımıyorsunuz Roboski’de katlettiniz, Kobane’de katlettiniz… Siz sınır tanımadıkça biz dayanışmaya devam edeceğiz. Doğa kent mücadelelerinde ölenleri de Gezi’de ölenleri de anıyoruz.  Kobane’de ölenlere, Roboski de ölenlere, Soma da ölenlere, Zonguldak’ta ölenlere, Ermenek’te ölenlere … Hepsine sözümüz var. Yaşamımızı yaşam alanlarımızı  yok edenlerden hesap soracağız.

Mücadelemize, birlikteliğimize selam olsun.

14.05 MücellaYapici konuşma yapıyor:

Bizler ürettiklerimizle, yeni kurduğumuz savunmalarımızla yok ettiklerinize karşı meydandayız. Kentlerimizi,doğayı geri almanın zamanı. Bu daha başlangıç Mücadeleye devam. Kentleri kırları geri almanın vakti geldi. Taksimden Kasımpaşadan GOPtan tek bir ağacın hesabını yapıyoruz.

Biliyoruz yaşamın karşısında ağacı kesen de plazalarda ölümüne çalıştıran da sermaye. Çarpık sanayileşmenin çöplüğü Marmara ikinci kez yıkıma sürükleniyor. Sadece bura değil, ülkenin her yeri göz kırpmadan feda ediliyor. İşte biz burada bir aradayız, ürettiklerimizle adaletimizle yok ettiklerinize karşı var ettiklerimizle yine meydandayız. Sadece burası değil ülkenin her yeri göz kırpmadan feda ediliyor. İşte yine burada biraradayız.

Sadece doğayı değil emeğimizi de savunuyoruz. Egemenlerin ne kadar korktuğunu girdik Taksim, Kızılay’da. Biz geri alan kadar buradayız. Sahip çıkıp mahallelerimizde işyerlerimizde savundukça kazanacağız bir arada yaşamı savunacağız.

Trakya’nın meralarından Karadeniz, Erdekten, Kapıdağ’dan geliyoruz. İşte buradayız istediğiniz kadar yasaklayın korkutun yaşam alanlarımızı özgür kılmak için hep tekrar bir aradayız. Roboski de yitirdiğimiz canlar için de buradayız.

13.55 Haydarpaşa Dayanışması “Haydarpaşa, gar kalacak” pankartıyla yürüyor. Arkasından ÇHD ve  “Yaşasın Çaldağ direnişimiz” pankartıyla  Çaldağlılar yürüyor.

13.51- ÖDP, KP, TÖP-G, Müşterekler, KÖZ, Partizan, HKP, Anarşıstler de Bahariye’den Altıyol’a çıktı. İstanbul Üniversitesi Antropoloji öğrencileri ve Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi, Mimar Sinan Arkeoloji ve Sanat Tarihi öğrencileri veüniversite tiyatro toplulukları da Altıyol’a doğru yürüyor.

12.44- Öğrenci Kolektifleri kitlesel bir kortejle Bahariye’den Altıyol’a geçti. Liseli Genç Umut “Saraylara inat yaşasın hayat” diye yürüyor. Kent yapmasına karşı Politeknik “Mühendisler, mimarlar  susmayacak” sloganı atıyor.

13.43- Beyza Üstün ve Mücella Yapıcı ses aracından konuşma yapacaklar

13.41-  Halkevleri “Kaçak Sarayı yıkacağız yaşamı savunacağız” pankartıyla yürüyor. Arkadan HDP bileşenleri geliyor.

13.39- Boğa’da kitle polis barikatının önünde, tertip komitesi açıklama yapacak.

13.36- Ergeneliler, Pendik Bosna Dayanışması, Avcılar Dayanışması, Sarıyer Kent Dayanışması Bahariye’den Altıyol’a doğru geçiş yaptı.

 

13.33- Çanakkaleliler “Kazdağlarında termiğe izin vermeyeceğiz diyor. Toplumcu mühendisler “Talanın hesabını soracağız” yazılı pankarttla yürüyor.

13.30- “Kaç-Ak Saray değil halkın sarayından geliyoruz” diyen Tekirdağ Saraylılar geçiyor.Polisin kurduğu barikatın önünde görevliler güvenlik önlemi aldı. Polisin herhangi bir saldırısına karşı görevliler TOMA’nın önünde zincir oluşturdu.

13.28- “Kahrolsun AKP diktatörlüğü”, “Hırsız Katil AKP”, “Fatsa’dan Yırca’ya direnişe selam” sloganları atılıyor.

13.27- Bursa’da DOSAB termik santraline karşı mücadele edenler “Yeşil Bursa yeşil Marmara” sloganları ile yürüyor.

13.21- En önde bisiklet sürücüleri hemen arkalarında kent savunmaları  yürüyor. Kortejden “Yalancı, talancı AKP” sesleri yükseliyor.

13.20- Alevilerin yaptığı basın açıklaması nedeniyle bir süre bekleyen yürüyüş korteji yeniden yürüyüşe geçti.

13.15- Kortejin en önünde Bisikletli Ulaşım Platformu var. Bisikletlerini havaya kaldırıp: “İsyan, devrim, bisiklet” sloganı atıyor. Kitle “Her yer Taksim Her yer direniş” sloganını haykırıyor.

13.06- Kent Mitingi için yürüyüş Süreyya Operası önünden başladı.

12.52- Politeknik: “Rantı, yağmayı çizmiyoruz, planlamıyoruz”

12.38- SYKP, Öğrenci Kolektifleri, HDP, Halkevleri, SDP, FKF alanda yerlerini aldı. Birçok siyasal parti ve demokratik kitle örgütü de alana gelmeye devam ediyor. Birçok dayanışma ve forum mitinge pankartlarıyla katılıyor.

12.35- Halk Süreyya Operası önünde toplanmaya devam ediyor. Kalabalık gittikçe artıyor. 

marmarayı savun kalabalık oluyor

12.27- Kadıköy’de halk tencere tavalarıyla pencerelerden yaşam savunucularına destek veriyor.

12.20- Bisikletli Ulaşım Platformu “İsyan, devrim, bisiklet yolu!” sloganı ve bisikletleriyle eyleme katılıyor.

12.15- Maltepe Hastanesi’nde direnen Dev-Sağlık İş üyesi işçiler de Süreyya Operası önünde yerlerini aldı.

 

 12.08- Bahariye kalabalıklaşıyor. Liseli Genç Umut: “Ayakkabı kutularını götürmeye geldik Elif Çermik’i unutmadık”

 

12.00- Derelerin Kardeşliği Platformu’da Kadıköy’deki mitinge Kazım Koyuncu ile Metin Lokumcu resimleri ve “Nükleer ve HESlere Hayır” yazılı pankartla   katılıyor.

 11.54- Kocaeli’den ve Bursa’dan gelenler Süreyya Operası önünde bekleyen yaşam savunucuları ile buluştu

kocaeli

11.41- Istranca’dan Ergene’ye Marmara’nın tüm renkleri Kadıköy Süreyya Operası önünde buluşuyor.

 11.30- Soma, Yırca, Bursa ve Çanakkale’den gelen yaşam savunucuları Kadıköy’e ulaştı. 

Bursalı yaşam savunucuları "DOSAB termik santraline hayır" diyor

Bursalı yaşam savunucuları “DOSAB termik santraline hayır” diyor

Sendik.Org

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

marmarayı savunanlar kenti savunanlar kent ve marmara kadıköyde miting var istanbul marmara

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Son Dakika Haberleri

Çok Okunan Haberler

İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı