22 Haziran 2018, Cuma

Öztürk Acun'un 'Eşim Beni Aldatıyor" için değerlendirmesi

Öztürk Acun'un 'Eşim Beni Aldatıyor

"Cemile gökyüzünde aradığı yıldızı Suriyeli kız Melike’de bulmuş ama kocasının Melike’yi canavarca kullanması sonucu Cemile’nin yıldızı kayar düşer."

EŞİM BENİ ALDATIYOR

Yazarı         : Faruk DEMİREL

Konu           : Öyküler

Yayınevi     : Ubuntu

Bası             : Ankara Tarcan Matbaası, Kasım 2016

 

 Eğitimci Yazar ve Şair Öztürk ACUN'un "Eşim Beni Aldatıyor" öykü kitabı için ne dedi?

 

17 öykünün yer aldığı, gerçekçilik ekolü ile ortaya konulmuş bir eser. Erken doğanlardan, darbelerin, baskıların, sağ- sol çatışmalarının ortasında kalıp, kendine, ülkesine, ideallerine küsmemiş, mücadele etmiş, yaşadıklarını, gördüklerini anlamış Faruk DEMİREL. Kendinin insanı ve aydın rolünü kullanmış. Böyle insanlara artık “nesli tükenmiş” deniliyor.

Değerlerin alt üst olduğu, karmaşanın, çarpık ekonomilerin yaşandığı ülkede, insanların savuruluşları, üç beş kuruşa kendini feda ve heder eden insanlar öykülerdeki yaşamış olanalar.

                Suriyeli Kız öyküsünde: Çocuk gelinlere gözlerinden akan yaşı yazması ile silen tutarlı birinin bu yürekli insanın gözyaşları değil mi? Cemile, ezilmiş bir kadın, Cemile gökyüzünde aradığı yıldızı Suriyeli kız Melike’de bulmuş ama kocasının Melike’yi canavarca kullanması sonucu Cemile’nin yıldızı kayar düşer. Olayın yeri bakımından kocası kaçakçılık yapmaktadır. Kocası zenginleşir ama bu derecede ahlaksızlaşır. Cemile de sonunda kocasını damda yatarken, damdan yumarlar, aşağıya düşer, mefta olur.

                Dahi Muharrem: İnsan yetiştirme düzenimize, bir hümanist, bir devrimci gözüyle polis-okuyan karşılaştırmasını yapar. Polis mucidi deli divane olmuş diye evine gönderince aydın mucit küser, buluşunu camdan sokağa atar ama pişman olunca attığı dosyayı almaya gittiğinde, attığı yerde bulamaz. Bir zamanlar moda olan 900’lü numaralarla yeni buluşlar peşinden koşar. Böylece beyin göçünü anımsarsınız

                Ölü Var: Hemen hemen ülkemizin her köyünde, her kasabasında tanınan delisi var. Bazen keramet sahibi, bazen çığırtkanlık yapan, bozuk para toplayan… Toplumda şizofren, paranoya olan, yahut topluma uymayan insanlara yüklene sıfatlar bulunmaktadır. Toplum isterse kişiyi deli de veli de edebilir. Yeter ki istenilsin.

                Asansör öyküsü aramak ile Yazarın Sır intiharını birlikte nasıl düşünmezsiniz? Kapitalizmin düşünürleri, yazdığı eserle değil, reklama bağlı olduğunu ve işaretle ödül alındığı, ödül alacak yazarın, istediği yazarın kitabının çalınması, alınmasının meşru olduğunun gösterildiği,

                Devrim Beklerken: Hasan Kıyafet Ustanın ve Sadun Aren ile tanışması, solculuk dersi vermesi sonucunda tanışıldığı, Aliağa işçilerinin Sendika başkanının işçi kalmadığı, boşuna savunmanın, ummanın anlamsız olduğunu, Hasan Kıyafet’in de aynı bakışla, devrimcilerin darbeler içinde neler çektikleri, türlü türlü işkencelerin içinde, safiyetin, dürüstlüğün önemi güzelliği Haziran Örgütü öyküsünde. Trafik Kazası öyküsü de o dönemdeki bir birini sağcı solcu kavgası ile döven, sonra da hayatta zenginleşen, birinin de gazeteci olarak insani sevgi ile kazada yaralanan sağcı (faşisti) kurtarması, tatil yaptırması ne mübarek, ne kadar insan sevgisi donanımı!... İşimiz taramak Öyküsü bana fişlemeyi düşündürdü.

                Darbe sonucu düzenlenen hayatımız, yeni nesilde farklı tesirler yapar. Durmadan oluşturulan aile planlaması modelinde çocuk sayısı azalır. Sonunda gençler paylaşımı öğrenemediklerinden yuva kuramazlar. Evlerinden uzaktaki mekânlarda sanal aşk yaşarlar.                                                                Bunu benimsemeyen kişilerde işverenler bilgisayar teknolojisi ile gençleri işten kovarlar. İşe girmek için dekolteyi ve cinselliği ön planda kullandığı kişi konuşmalarından anlıyoruz Sekreter Aranıyor öyküsünde. Son öykü Eşim Beni Aldatıyor, karısını kıskanan, onu tanımayan gencin öyküsü gençler tarafından okunup öz eleştiri yapmaları gerekir.

                İki üç öykü darbelerle ilişkili de olsa köy yaşantısı. Köyünden kalkıp yurt dışına giden, köylü Memet emmi yemez içmez, sıkar para biriktirerek, ülkeye gelince on daireli bina yapar. Kendi oturduğu daire hariç diğerlerini satmak için branda afişi yaptırıp adese de MİT karşısı yazdırıp asınca, MİT’çiler gelir alır sorguya çekerler. İşçi evine gelince eşyalarını toplar, korku ile yurt dışına gider. Kriz Çıktı öyküsü, traktör sevdasının ve ekonomik krizde nasıl kötü duruma düştüğü ve borcu ödemeyince ailenin nasıl dağıldığı konu etmektedir. Taze Ekmekte sermayenin kudurması olarak bakmak lazım.

 

                Gençler için aileler elinden gelen her şeyi yapıp evlendiriyorlar fakat mutlu olmuyorlar. Boşanma Davasında, kadının eşini doğru yola getirmek için bir kavanoz turşuyu kocasına vermemesi yanında yargıcın kararı günümüz gençlerine örnek olsun.

                Seçim: Seçimin ülkede nasıl da kurnazca yürütülüyor. Şaşaalı toplantılar, rüşvet alma, verme, sebeplenme, Değişme değişin kendisidir.

                Diyerek, diyalektiğin özelliği özlü olarak verilmektedir. Haydi, okuyun bakalım.

                                                                                                                                            

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

eşim beni aldatıyor öykü öztürk acun ubuntu yayınevi ubuntu suriyeli kız faruk demirel

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı