19 Temmuz 2018, Perşembe

Akkuyu Nükleer ÇED'i baştan savma hazırlanmış

Akkuyu Nükleer ÇED'i baştan savma hazırlanmış

Akkuyu Nükleer Santral projesinin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporuyla ilgili bir değerlendirme yapan Tür Tabipleri Birliği (TTB), raporun Kapsam ve Özel Format Belirleme toplantısında sağlık alanında çalışan bir uzmanın bulunmadığını kaydetti. TTB, radyasyonun kanser etkisiyle ilgili hiçbir bilginin bulunmadığını kaydetti.

Rıfat Doğan - İleri Haber

Mersin'de kurulacak Akkuyu Nükleer Santral projesinin ÇED raporuyla ilgili bir değerlendirme yapan TTB Halk Sağlığı Kolu, raporun eksikliklerine dikkat çekti. Raporun değerlendirme toplantılarında sağlık mesleği üyesi bulınmadığını belirten TTB, radyasyonun kanser etkisiyle ilgili hiçbir bilgiye de yer verilmediğini kaydetti.

TTB değerlendirmesinde yabancı uzmanların “Türkiye'nin Nükleer Güç Santrali ile ilgili mevcut ÇED deneyimi yok” uyarısında bulunduğunu belirterek Türkiye’de bu alanda bir deneyim yoksa ilgili firmanın hazırlamış olduğu ÇED Raporu’nun niteliği baştan kuşku doğurduğunu kaydetti.

SADECE KANSERLE İLGİLİ VERİLER VAR

Akkuyu NGS ÇED raporunda radyasyonun sağlık üzerine etkileri ile ilgili aktarılan bilgilerde eksiklikler ve hataların bulunduğu tespitinde bulunan TBB, sağlığa etkide sadece kanser verileri kullanıldığını ancak santralin mide ülseri ve mide zarı atrofisi, tiroit, meme, kan yapıcı organ ve diğer organ kanser ve tümörleri, hipotroidi, düşük doğum ağırlıklı prematüre bebek doğumu sayısı gibi hastalıklara yer vermediği uyarısında bulundu.

SAĞLIK ALANINDA ÇALIŞAN ÜYE YOK

ÇED Raporu hazırlanma sürecinde özel formatın nasıl belirlendiği konusunda şüphelerin bulunduğunu belirten TTB, “Atık Depolama Tesisi, Deniz Dolgu Alanı ve Yaşam Merkezi) Nihai Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu (ANSÇEDR) Kapsam ve Özel Format Belirleme (KÖFB) toplantısına Sağlık Bakanlığı (SB) ve diğer kurumlar adına katılanlar arasında sağlık mesleği üyesi yoktur” dedi.

RADYASYONUN KANSER ETKİSİNE DEĞİNİLMEMİŞ

Raporda radyasyonun kanser etkisi ile ilgili hiçbir bilgi bulunmadığı ifade edilen değerlendirmede şu ifadelere yer verildi:

“Oysa Uluslararası Kanser Araştırma Kurumu iyonlaştırıcı radyasyonu Grup I kanserojen yani insanlar için kesin kanserojen olduğu kanıtlanmış olarak sınıflandırmaktadır. Radyasyonun (nükleer santral çevre sindeki yerleşim yerlerinde ve kazalar sonucu) lösemi, meme ve tiroit kanseri yaptığı bilinmektedir. Ancak bu etkilere ÇED Raporunda hiç değinilmemiştir.”

TTB, ÇED Raporuyla ilgili şunları tespit etti:

- Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (IAEA) 10 güvenlik prensibine uyulacağına söz verilmesine rağmen bireysel risklerin sınırlanması, yaşayan kişilerin ve gelecek nesil ve çevrenin korunması, kazaların önlenmesi, acil durumlarda ne tür hazırlıkların olduğu ve nasıl müdahale edileceği, risklerin azaltılması için ne tür önlemlerin alınacağı konusunda bilgi bulunmamaktadır.

- Akkuyu NGS ÇED raporunun acil durum ve acil durum halinde yapılacaklar Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (IAEA) nükleer santraller için hazırlamış olduğu bir dokümandan Fundamental Safety Principles’ın önemle durduğu 10 temel güvenlik prensibi belirtiliyor. Prensiplerin santralde nasıl uygulanacağı anlatılmıyor ve kriterleri muğlak kalıyor. Dahası Akkuyu NGS ÇED raporunun güncel ve bilimsel yaklaşımlara sahip olmadığı görülüyor.

- Sahaya özgü topografik özelliklerin göz önüne alınarak bir acil durum eylem planlaması yapılması gerekirken ÇED Raporu’nda çerçevenin böyle bir anlayıştan uzak olduğu görülmektedir. Gerekli altyapı faaliyetlerinin yapılarak sorunların giderileceği belirtilmiş olmasına karşın bu altyapı faaliyetlerinin maliyet hesaplarına yansıtılıp yansıtılmadığı, ek olarak olası acil durumlarda gerek etki yayılım gerekse uyarı bölgelerinin belirlenmesinde kritik role sahip olan bir meteoroloji merkezi olup olmadığı anlaşılamamaktadır.

- Sahası’nın dışında da proje şirketine Sipahili ve Koçaşlı Köylerinde bulunan yeraltı su kaynaklarının kullanımı için tahsis edilmiş ve tahsis edilecek diğer kamu arazileri de vardır.

- Sonuç olarak Akkuyu NGS ÇED Raporu halk sağlığı açısından birçok yönüyle ciddi sorunlar, eksiklikler ve hatalar içeren bir değerlendirme sunmaktadır. Bu sorun, hata ve eksikliklerle bir nükleer tesisin faaliyete geçirilmesi halk sağlığı açısından felakete davetiye çıkarmak anlamına gelecektir. Sürecin acilen durdurulması ve yeniden gözden geçirilmesi zorunluluktur.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Akkuyu Nükleer Santral projesinin Çevresel Etki Değerlendirme ÇED Tür Tabipleri Birliği TTB

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Son Dakika Haberleri

Çok Okunan Haberler

İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı