18 Ağustos 2018, Cumartesi

 

Faruk Demirel

MARAŞ MARAŞ

ROMAN

 

Kitapla ilgili Önsöz:

“Maraş Maraş” İçin

 

Tanrıları gökten yere indirmek kolay olmamıştır. Tıpkı insanın insanlaşmasının ve edebiyatın ayağının yere basmasının kolay olmadığı gibi. Her şeye karşın Sisifos, yükünü dağın tepesine taşıyor ve gerçek yürüyor. Bunu elbette Faruk Demirel’in son romanı “Maraş Maraş” için söylüyoruz. Sisifos, kan ter içinde tepeye çıkardığı ağır yükün, bir fiskeyle yeniden dağın dibine yuvarlanacağını bile bile!

Yazarın edebiyatla ilişkisi yirmi beş yılı aşan gazetecilik döneminde başlıyor. “Yeni Göçmen Kuşlar” ve “Aşka Geldim” öykü kitaplarını okudum.“Tanktan Tomaya” romanı ile de önemli yol aldığını gördüm. Yeni çıkan romanı “Maraş Maraş” için şunu söyleyebilirim, bir solukta okuduğum ender romanlardan birisi…

Demirel, bu romanında “Unutmak ihanettir!” sözünün altını çizmiyor sadece, kafamıza kazıyor bu sözü. Maraş katliamı üstüne yaman bir projektör tutuyor. Üstelik bu işi masa başında, soyut kavramlarla değil; yaşayarak, gezip inceleyerek röportaj akıcılığıyla yapmış. Yürek dayanmaz işkenceler ve acıyı bal eyleyen bir edebiyat hüneriyle ortaya dökmüş. Bu arada onun 12 Eylül faşizmini her aydın gibi birebir yaşamış olmasının, yapıtını vermede işini kolaylaştırmış olduğunu da belirtmek gerekiyor.

O edebiyatta toplumcu gerçekçi çizgiyi izlediği için, baştan taraflı bir yazar olduğunu açıkça belli ederek taraf tutuyor. Doğrunun tarafını kuşkusuz! Yani sanat tarafsızdır diyen burjuva tuzağına düşmüyor. Bu arada verdiği yer isimleri ve olayların gerçekliği ile de derin devlete kaçacak yer bırakmıyor. Böylece kötülerin anasını ağlatan belgesel bir romanı, kutlanacak bir yüreklilikle ortaya çıkartmış oluyor.

Ayrıca Yazar, olaylara sınıf perspektifinden baktığı için, edebiyatın, sanatın gerçekte iktidardaki siyasetin bir eğitim aracı olduğunun bilincindedir. Bu bakımdan sanatta biçim kadar özü de önemsiyor. Yani sadece biçimi öne çıkaran anlayışın, gerçekte fütürist bir korkuluk olduğunun çoktan farkındadır. Maraş, Çorum, Sivas katliamları ve Fatsa olaylarının neden değil, birer sonuç oluğunu sık sık anımsatması da bunun içindir. Kısacası, o burjuvanın gönlünü hoş etmek için değil, söylemek yerindeyse, didaktik bir anlayışla halkın gözünü açmak için yazıyor. Hem de günümüzde Alevi sorununu, Kürt gerçeğini yazmanın riskini, yakıcılığını bile bile!

Faruk Demirel’in edebiyatta güç bir iş olan anlatıma humor, mizah katmadaki becerisini eskiden beri biliriz. Fakat bu kez işi gerçekten güçleşmiş. Çünkü akıl almaz işkencelere, Maraş biberinden de acı tanıklıklara humor katmak gerçekten zor, çok çok zor olsa gerek! Özetle, “Maraş Maraş” sadece bir roman değil, aynı zamanda tarihe bir not düşmek olmuş.

Mutlaka okunmalı diyorum…

Hasan KIYAFET

 

 

 

Son Dakika Haberleri

Çok Okunan Haberler

İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı