23 Temmuz 2018, Pazartesi

38 fire az geldi, meclis eski bakanları sırayla akladı

38 fire az geldi, meclis eski bakanları sırayla akladı

AKP'li dört eski bakanının yolsuzluk iddialarıyla ilgili Yüce Divan'a gönderilmesine ilişkin oylama TBMM'de yapıldı, AKP'de beklenenin üzerinde fire olmasına rağmen eski bakanlar Yüce Divan'a gönderilmedi.

Güncelleme 03:10

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 4 eski bakanın Yüca Divan'a gönderilmemesi üzerine bir açıklama yaparak "Parlamento'nun üzerinde ciddi bir gölge var" dedi. Kılıçdaroğlu'nun açıklaması şöyle:

"Bütün dünyanın bildiği bir yolsuzluk olayı Yüce Divan'a gönderilmedi. Parlamento'nun üzerinde ciddi bir gölge var. Biz bundan rahatsızlık duyuyuyoruz. Parlamento bu şaibeyi ortadan kaldırabilirdi. Dört bakanın parlamento kürsüsüne çıkıp aklanmak için Yüce Divan talebinde bulunmaları gerekirdi. Bu da olmadı ama AKP'nin içinde 40'a yakın parlamenter bizim duyduğumuz rahatsızlığı duyuyor. Bu da AKP'nin içinde bu olayın bazı çevrelerin iddia ettiğinin aksine ciddi bir yolsuzluk olayı olduğunu da açıkça gösteriyor."

Güncelleme 02:53

Erdoğan Bayraktar için yapılan oylamada 219 evet, 288 hayır, 3 çekimser oyu çıktı. Böylelikle diğer üç eski bakan gibi Erdoğan Bayraktar da Yüce Divan'a gitmekten kurtuldu. 

Güncelleme 02:10

Genel Kurul'da eski bakan Erdoğan Bayraktar'la ilgili oylama başladı.

Güncelleme 01:25

Meclis eski Bakan Muammer Güler'i de 245'e karşı 255 oyla Yüce Divan'a göndermedi. Bağış oylamasında 245 evet, 255 hayır, 7 çekimser, 6 boş, 4 geçersiz oy çıktı.

Güncelleme 00:45

Eski AB Bakanı Egemen Bağış için oylama işlemi başladı

Güncelleme 23:55

AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, fire sayısını düşük göstermeye çalışıyor. Ünal, Çağlayan hakkında yapılan oylama için Meclis'te gazetecilere "38 fire görünüyor" dedi. 

Güncelleme 23:25

Meclis eski Bakan Muammer Güler'i de 241'e 258 oyla Yüce Divan'a göndermedi.  

Güncelleme 22:05

Yüce Divan oylamasında Eski Bakan Muammer Güler için Meclis'te oy verme işlemi başladı.

Güncelleme 21:35

İlk oylama Zafer Çağlayan için yapıldı, Yüce Divan önergesi 242'ye karşı 264 oyla reddedildi. Oylamada 7 çekimser, 3 geçersiz 1 boş olmak üzere toplam 517 oy kullanıldı. Oy kullanabilecek 310 AKP'li vekilden en fazla 264 'ü Zafer Çağlayan'ın Yüce Divan'a gitmemesi için oy kullandı. Çekimser kalanlar, evet oyu kullananlar ve oylamaya katılmayanlarla birlikte AKP'deki fire en az 46.

Güncelleme 20:21

Genel Kurul'da önergelerin okunmasından sonra oylama usulüne dair açıklamalara geçildi. Gizli oylama, açıklamaların ardından başladı. Milletvekilleri seçim bölgelerine göre alfabetik sırayla oy veriyor. 

Güncelleme 19:50

Yüce Divan oylamasında vekaleten oy kullanacağını belirten Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Genel Kurul’da yapılacak olan oylamada vekaleten oy kullanacağım. Herhangi bir dost kullanabilir fakat vekalet bu kez Yalçın Bey’de (Akdoğan)” dedi. 

Güncelleme 19:10

Yüce Divan oylaması öncesi; 3 eski bakan Egemen Bağış, Erdoğan Bayraktar ve Muammer Güler, kürsüye çıkmayarak yerlerinden kısa bir açıklama yaptı. Zafer Çağlayan'ın ise annesinin ölümü nedeniyle Genel Kurul'a katılamayacağını ifade etti.

DHA'nın haberine göre "kısa bir açıklama yapacağım" diyerek yerinden söz isteyen İçişleri eski Bakanı Muammer Güler, "Soruşturma Komisyonuna verdiğim sözlü ve yazılı savunmama ilave edecek başkaca bir husus bulunmamaktadır. Karar ve takdir yüce heyetinizdedir. Arz ediyor ve saygılar sunuyorum" dedi.

Avrupa Birliği eski Bakanı Egemen Bağış da kürsüye çıkmayarak yerinden yaptığı konuşmasında "Hakkımızdaki iftiralarla ilgili olarak gerek Cumhuriyet Başsavcılığı gerek TBMM'nin Soruşturma Komisyonu gerekli kararları vermiştir. Komisyon kararına saygı duyuyorum. Takdir yüce Meclis'indir" ifadelerini kullandı.

Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Erdoğan Bayraktar ise açıklama yapmayarak teşekkür ettiğini belirtti.

Güncelleme 16.45

CHP'li Ali Özgündüz, darbe-paralel yapı söylemlerinin tekrarlandığı ancak vakayı kimsenin inkar etmediğine dikkat çekti.

Özgündüz, sosyal medyada dalga konusu olan Sarraf'ın şu notunu da sordu:

 

 

Güncelleme 16.34

AKP'liler yaptıkları konuşmalarda, 17-25 Aralık soruşturmasının hükümete karşı darbe girişimi olduğu iddiasını tekrarlıyor.

 

 

Güncelleme 16.30

Egemen Bağış, Genel Kurul'a gelişinde gazetecilerin, konuşup konuşmayacağı yönündeki sorusuna, "Duruma göre bakarız" yanıtını verdi. "Yani konuşma ihtimali var mı?" sorusu üzerine Bağış, "Siyasetçinin her zaman a planı, b planı, c planı olur değil mi" dedi.

"Nasıl bir sonuç bekliyorsunuz?" sorusuna ise Bağış, "Hayırlısı olsun takdir yüce Meclis'indir" karşılığını verdi.

AKP'li dört eski bakanın Yüce Divan’a gönderilmesinin Genel Kurul'da oylanması öncesinde TBMM'de oturum başladı. 

TBMM Genel Kurulu’na eski bakanlardan ilk olarak Erdoğan Bayraktar geldi. Bayraktar'ın ardından Muammer Güler ve Egemen Bağış da Genel Kurul'da yerini aldı. 

TBMM Genel Kurulu saat 15.00'te TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı yönetiminde başladı. Açılışın ardından gündem dışı konuşmalara geçildi. 

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, TBMM'de yapılacak tarihi oylamaya, ne Başbakan Ahmet Davutoğlu, ne de TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in katılmayacağına vurgu yaptı. Vural, "Davutoğlu da, TBMM Başkanı Cemil Çiçek de oylamaya katılmıyorlar. İkisi de oy kullanmamak için kaçtı" ifadesini kullandı. 

Davutoğlu, resmi ziyaret için İngiltere'de. TBMM Başkanı Çiçek de, İslam Birliği Teşkilatı Parlamento Birliği Konferansı için İstanbul'da.

ERDOĞAN BAYRAKTAR: KONUŞMAK İSTİYORUM AMA…

Dört Bakanın bugün konuşup konuşmayacakları merak ediliyordu. Meclis iç tüzüğü eski bakanlara konuşma ve savunma hakkı yapma hakkı veriliyorken, bugüne kadar hiçbir bakan oylama öncesi konuşmamıştı.

Genel Kurul’a ilk genel Erdoğan Bayraktar oldu ve şunları söyledi: 

“Konuşmak istiyorum, hala da istiyorum. Ama yakın arkadaşlarım dostlarım konuşmamamın daha hayırlı olacağını söylediler. O yüzden konuşmayacağım. Arkadaşlar sizi sevdiğim için bunu açıklıyorum. Siz de beni sevin, sevgiye ihtiyacım var.”

KAYNAK: İLERİ HABER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

yüce divan fire aklandılar yolsuzluk saat kara para aklama

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Son Dakika Haberleri

Çok Okunan Haberler

İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı