22 Temmuz 2018, Pazar

AKP’de başbakanlık yarışları başlayacak

AKP’de başbakanlık yarışları başlayacak

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, gündemle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. AKP'de başbakanlık yarışlarının başlayacağını söyleyen Bekaroğlu, “Asıl kavga Davutoğlu ile Numan Kurtulmuş arasında olur. Ve nerede durur bilemiyorum” diye konuştu

ANKARA/ GÖKSEL BOZKURT- Bekaroğlu, AKP'nin gücücün azaldığını söyleyerek "Güç azalıyor. Bunlar yüzde 40’ların altına düşecekler. Başkanlığın, Anayasa değişikliğinin olmadığını görüyorlar. O zaman Erdoğan çizgisine çekilecek ister istemez" dedi.

Davutoğlu karikatür kaldı
“Erdoğan ‘Davutoğlu ile oluyor’ dese idi Başkanlığa kadar ses çıkartmazdı. Gördü ki Davutoğlu yetersiz, karikatür kalıyor. Onunla olmuyor. O nedenle Anayasal suç işleyerek kendisi seçimi yürütecek. Meydanlara çıkmaya devam edecek.’ Yaptım oldu’ diyerek, ‘ oldu bitti’ ile bunu götürmek istiyor.”

Gül kariyerini riske etmez
“Abdullah Gül 1991’de siyasete girmiş, 95’te bakanlık yapmış, daha sonra Dışişleri Bakanlığı, Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı yapmış. Ben Abdullah Gül’ün bu kariyeri riske edecek adımlar atacağını sanmıyorum. Benim kanaatim odur. Tanıdığım kadarı ile böyle bir insan. Böyle yaparsa doğru yapar diye düşünüyorum. “

Erdoğan değer, gelenek bırakmadı
“Siyasi rakip olarak ‘ girsinler birbirlerine’ demiyorum. Beğenirsiniz beğenmezsiniz; bir devlet geleneği, değerlerimiz olması lazım. Her şeyi çok ucuz biçimde harcamamamız gerekiyor. Her şey siyasetin, karalamanın malzemesi oldu. Erdoğan’ın elinde Türkiye’de değerlerin, geleneklerin başına çok kötü şeyler getirdi. Üstelik de gelenekçi, dindar, ‘ Osmanlı’ diyen bir insan. Gelenek mi bıraktın sen arkadaş! Dolayısı ile böyle tartışmaların içine Gül’ün girmemesi gerekir.”

Kavga ikisi arasında olur
“Güç azalırsa kırılmaya, kopmaya başlarlar. Güç azalıyor. Bunlar yüzde 40’ların altına düşecekler. Başkanlığın, Anayasa değişikliğin olmadığını görüyorlar. O zaman Erdoğan çizgisine çekilecek ister istemez. AKP’de başbakanlık yarışları başlayacak. En büyük problem Davutoğlu ile Numan Kurtulmuş arasında olur. Başkaları da devreye girebilir. Gül devreye girer mi: Girmese daha şık olur ama girebilir mi? Gerebilir de... Ama asıl kavga Kurtulmuş Davutoğlu arasında olur. Ve nerede durur bilemiyorum.”

Kurtulmuş'un performansı yüksek
“Numan Kurtulmuş ile HAS partiden ayrılırken birbirimizle ‘Bir şey söylemeyiz’ diye bir sözümüz var. O sınırları koruma hassasiyetimi göstererek ‘ AKP’li olma’ açısından yüksek performans ortaya koyduğunu söyleyebilirim. Ben hiç yapmadım ama sosyal medyada Kurtulmuş’un çelişki cümlelerini insanlar paylaştılar ve ‘Bu kadar kısa zamanda bu işler nasıl olur’ diye sordular.”

Bumerang kendilerine dönüyor
“Türkiye siyasi tarihinde her dönem günah keçisi pozisyonunda düşmanlar olur. Demirel döneminde ‘komünizm’ geliyordu. Bir dönem’ irtica, şeriat’ bastı deniyordu. Ak Parti döneminde ‘vesayet’ vardı. Şimdi de cemaati çıkarttılar. En en büyük düşman. Her şey ona bağlanıyor. Güzel de 12 senelik iktidarınızda 10 senede semirdi, büyüdü. ‘Ne istedi de vermedik’ dediniz. Okulları, yargıyı her şeyi birlikte götürdünüz. Şimdi ‘cemaat en düşman, hain’. ‘CHP de bunlarla beraber’ deniyor. CHP ile Kılıçdaroğlu ile ne ilgisi olabilir? Böyle bir şey yok! Bunlar halkın aklı ile dalga geçerek algı operasyonu yapıyorlar. Genel Başkanımız açıkladı ‘MİT içinden bir grup CHP’yi karıştırmak istiyorlar’ diye. Belli oldu ki MİT’in başkanı aday adayı oldu Ak Parti’den. Bilgiler de net. Muhalefetle ilgili algı operasyonu yaparak itibarlarını azaltmaya çalışıyorlar. Ama bumerang kendilerine dönüyor“

Eşitlik, özgürlük, adelet için CHP
“Sosyal demokrat parti değerler üzerinden siyaset yapar, kimlikler üzerinden siyaset yapmaz. Bir inanç grubunun, yaşam tarzı grubunun, bir bölgenin partisi olamaz. Sosyal demokrat partinin en temel özelliği etnik kimlikleri, yaşam tarzlarını, inançları siyasetin konusu olarak değil haklı özgürlükleri konusu olarak görür. Eşitlik, özgürlük, adalet temel kavramlardır. Adaletli paylaşımı esas alır. Ben CHP’de, sosyal demokrat bir kitle partisinde siyaset yapıyorum. Benin inancım, dindarlığım, bir başkasının az dindar olması ya da olmaması; Kürt, Laz ya da başka etnik kökenden geliyor olması; birisinin örtülü ya da açık olması sosyal demokrat partinin ilgilendiği konular değildir. Ben de bu değerlere öteden beri sahip çıkan bir insan olarak CHP’de siyaset yapıyorum.”

CHP’nin sağa kayması söz konusu değil
Klasikleşmiş çoğu zaman yanlış şeylerin aracı olarak kullanılmış, manipüle edilmiş kavramlarla bakmamak gerekiyor. Türkiye’de sol dediğinde ‘ modern, laik’; sağ dediğinizde ‘muhafazakar’ anlaşılmamalı. Öyle değil! ‘Sol’ deyince emek, paylaşım adaletten, haktan yana olanlar anlaşılır. Bu şekilde yorumladığınızda hiçbir problem yok. CHP’nin sağa kayması söz konusu değil. CHP bugünün ihtiyaçlarına göre sosyal demokrasiyi yeniden tanımlıyor ve kendisini takviye ediyor. “

Dine düşman algısı yaratıyor
“Şöyle bir algı var ve Erdoğan bunun üzerinde tepiniyor. ‘CHP dine karşı, dine düşman’. Geçmişte yaşanmış bir takım olayları kullanarak, saptırarak, abartarak algıyı yeniden yeniden oluşturmaya çalışıyor. Sosyal demokrat bir parti inançlara, dindarlara, şu ya da bu dinin mensuplarına karşı olamaz. Yok öyle bir şey. Algılar kolay silinmiyor. CHP bunları anlatmaya devam edecek. Zamanla olacak.

AKP kimlik siyasetini satamıyor
“Erdoğan müthiş bir iletişim ustası ve bunu tehlikeli kavramlar üzerinde yapıyor. Muhafazakar, mütedeyyin seçmen grubu, Sünni, Türk, çoğunluk diye biliriz. Onların tarihsel erdemleri üzerinden, adalet duyguları üzerinden yapmıyor. Tarihsel korkuları üzerinden kurarak onların üzerinden insafsız biçimde yapıyor, Kendisine karşı olanları o muhafazakar kitleye de karşı gibi göstermeye çalışıyor. Muhafazakar kitlenin en duyarlı olduğu şey nedir, dindir. Dine karşı olduğunu söylemeye çalışıyor. Hayır! böyle bir şey söz konusu değildir. Olamaz, CHP kimsenin kılığına kıyafetine karışmaz. Bunu zaman içinde muhafazakar kitle görecek. AKP artık kimlik siyasetini satamamaya başladı. Yavaş yavaş eriyecek."

Bir adım atıldığında iktidar var
“CHP Geçmişte iktidar oldu, iktidar ortağı oldu. CHP bu halktan destek alıp yine iktidar olacaktır. Yakında açıklanacak program, bildirge, vaat ve projeleri ile iktidara ne kadar hazır olduğunu gösterecek. Uzağa gitmeye gerek yok. Eskişehir’i, Seferihisar’ı incelesinler, örnek yerel yönetim görsünler. Yere kalkınma modelini görsünler. CHP iktidar olmaya taliptir ve olacaktır. Kimse geçmiş rakamlara takılmasın. Şu anda iki parti yüzde 30’lu rakamlarda yavaş yavaş birbirlerine yaklaşıyorlar Bir adım atıldığında iktidar var. Bunu görmek gerekiyor.”

Sosyal adeletçi iktidar ihtiyacı var
“Sosyal adaletçi bir iktidara Türkiye’nin ve dünyanın ihtiyacı var. 30 seneden beri dünyada uygulanan neoliberal politikalar sosyal devleti yok etmiş. AKP’nin Türkiye’de uyguladığı bu politikalarda insan yok, rakamlar ve büyüklükler var. Emekli yok, işçi yok! Sosyal adaletçi, paylaşımcı politikalar uygulayan partilerin gelmesi gerekir. HDP ile olacak şeyler değil. AKP yıkımından kurtulmak isteyen herkes CHP’de buluşacak.

Kürt sorununu sadece CHP çözebilir
“CHP çözüm sürecine olumlu katkı sağlamaya çaba harcadı başından bu yana. CHP iktidarda değil ve taşın altına elini koydu da. Kimlikten kaynaklanan, hak ve özgürlüklerden kaynaklanan mesele var. Bir de terör meselesi var. Hak ve özgürlükler Meclis’te görüşülür ve eksiklikler ne ise giderilir. Haklar teslim edilir. Bu sorunu sadece CHP çözebilir. Sosyal demokrat bir parti çözebilir. Esasen hak ve özgürlükler meselesidir. Bununla çözülür, eşitlik yurttaşlık ile çözülür. “

Erdoğan başkanlığı rüyasında bile göremez
“HDP’nin Meclis’te olmasını ben doğru buluyorum. Umarım öyle olur. HDP barajı geçemese bile Erdoğan başkanlığı rüyasında bile göremeyecek. O Anayasayı değiştirecek çoğunluğa hiçbir şekilde ulaşması mümkün değil. Şu andaki araştırma sonuçları öyle bir şey göstermiyor. Demirtaş ‘HDP geçemezse kıyamet kopmaz’ diyor. Elbette kıyamet kopmaz. CHP vardır ve sorunu çözüm yoluna koyar."

Bir adam ve bir kadının hırsı için tüm ülke geriliyor
Başkanlığı kalın bir zırh gibi görüyor. Ne olursa olsun AKP ile olmazsa HDP ile Başkan olmak istiyor. Hırsını tatmin etmek istiyor. Koca bir ülke bütün kurumlar bir insanın bir kadının hırsı için bu kadar geriliyoruz. Bir adamın bir kadının hırsı... İlle de’ president ve first lady’ olacaklar! 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Son Dakika Haberleri

Çok Okunan Haberler

İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı