22 Temmuz 2018, Pazar

Barış Yarkadaş'tan CHP kurultayı ile ilgili değerlendirme

Barış Yarkadaş'tan CHP kurultayı ile ilgili değerlendirme

CHP'nin genel başkan değil, toplumun tüm kesimlerine güven verememe sorunu vardır. Üzerinde durulması gereken olgu budur. Kurultaya ilişkin kişisel tavrımız da bellidir

1 Kasım seçiminin sonuçları, sadece Türkiye'de değil, dünyada da ele alınıyor. AKP gibi faşizan ve otoriter bir iktidarın, yeniden tek başına iktidara gelmesi tüm boyutlarıyla konuşuluyor.

AKP'yi yeniden iktidara getiren olguların bir kısmını, önceki yazımızda da ele almış, "tedirginlik ve kaos yaratma''politikasının sonuç verdiğini söylemiştik. Recep Tayyip Erdoğan'ın çizdiği ve uyguladığı stratejinin AKP'yi tek başına iktidara taşıdığını ifade etmiştik.

Birkaç gün önce Halk TV'de katıldığım bir programda,''kırılma noktası''nın tam da burası olduğunu dile getirdim. Evet, AKP toplumu tedirgin etti, kaosa sürükledi, belirsizlik yarattı ve kendisini tek alternatif olarak sundu. Peki, bunca kaosa rağmen, biz neden iktidar alternatifi olamadık?

Önümüzdeki süreçte kuşkusuz bu sorunun cevabı aranacak ve bulunacaktır! CHP'nin kurultaydaki güncel görevi, bu olmalıdır... Yoksa, genel başkan değişikliğini tartışıp zaman kaybetmek değil...

Kurultay, "Halka nasıl güven veririz?" , ''Nasıl iktidar alternatifi oluruz?'' sorularına cevap bulmalı; strateji geliştirip uygulayabilecek kadroları işbaşına getirmelidir. Sorunu kişilere indirgemek, parti örgütnünün emektarlarını şikayet etmek, günahı görütlere yüklemek ve genel başkan değişikliğinin her şeyi çözebileceğini söylemek gerçekçi değildir. Zira; genel başkan değişikliği, partiyi iktidara taşıyacak sihirli bir değnek değildir.

Bu bağlamda, benim kişisel tavrım gayet açık ve nettir... Ben, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun attığı tohumların filiz vereceğine ve CHP'nin mutlaka iktidara geleceğine inanıyorum.

CHP, zorlu bir süreçten geçiyor ve toplumun değişik kesimlerine güven vermeye çalışıyor.

Bizim yapmamız gereken şudur: Kaos ve belirsizlik koşullarında toplumun yüzde onu, neden yeniden AKP'yi tercih ediyor? CHP, ülkeyi yönetebileceğine ilişkin algısını neden güçlendiremiyor?

Belediyelerimiz halka yeterince dokunabiliyor mu?

Kadrolarımız halkla sıcak ilişki kurabiliyor mu?

Partimiz, neden güven veremiyor?

Bu ve buna benzer soruların cevaplarını ortaya çıkarmamız ve buna göre hareket etmemiz gerekiyor.

Aksi takdirde, meseleyi kişilere indirgemek, ağaca bakıp ormanı görememektir.

CHP, parti içi demokrasinin hayli güçlü olduğu bir yapıdır. Şu ana kadar genel başkan adayı olarak Muharrem İnce, Umut Oran, Aykut Erdoğdu, İlhan Cihaner, Metin Feyzioğlu, Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan'ın isimleri medyaya yansıdı.

Adı geçen tüm arkadaşlarımızın, kurultay sürecinde Sayın Kılıçdaroğlu'ndan daha farklı bir söylem ve strateji geliştirmeleri gerekiyor. Ki; biz de partimizin eksiğini gediğini görelim. Kurultay, kuşkusuz ki, fikirlerin yarıştığı bir platform olarak partimizi zenginleştirecektir. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta; birbirimizi kırmadan, incitmeden ve AKP'nin elini güçlendirmeden kampanya yürütülmesidir.

Zira; görüyorsunuz, Vatan Partisi'ne oy veren Sözcüyazarları, şu sıralar CHP'yi hedef alıyor ve yazıları Star, Akşam, Sabah, Güneş, Kanal 7 gibi mecralarda manşetlere taşınıyor. AKP, Vatan Partili yazarlar üzerinden, CHP'yi yıpratmaya çalışıyor. Bu tuzağa düşmemek ve CHP tabanını tedirgin etmeden demokratik bir yarış sürdürmek gerekiyor. Çünkü; CHP tabanı, adaylık yarışından dolayı tedirgin bir ruh haline büründü. Seçimin hemen ardından başlayan parti içi tartışma görüntüsü, partilileri üzmeye başladı.

Bu yüzden, kurultay kampanyasının ''sakin - incitici olmayan - birleştirici ve umut verici'' bir şekilde sürdürülmesi şart...

Ben, yukarıda kişisel tavrımı açıkladım. Kurultayın ''doğal delegesi'' olarak, oyumu Sayın Kılıçdaroğlu'na vereceğim. Denge hesabı yapacak değilim... Bu benim karakterime de uymaz zaten...

Bugünden itibaren de enerjimi kurultaya değil, AKP'ye karşı mücadeleye harcayacağım. Zira; AKP'nin daha da saldırganlaşacağı; Türkiye'yi karanlık ve ucu görünmeyen bir tünele sokmaya çalışacağı görülüyor. Medyanın tehdit edildiği, muhalif olan herkesin sindirilmeye çalışıldığı, anayasanın askıya alındığı, Atatürk'ün unutturulmaya çalışıldığı, ayrı düşünenlerin ''düşman'' olarak fişlendiği bir dönemden geçiyoruz.

''Başkanlık'' adı altında, tek adam rejiminin dayatıldığı, Türkiye'nin parçalanma sürecinin hızlandırıldığı siyasi bir atmosfer hakim kılınmaya çalışılıyor... CHP işte bu koşullarda, topluma güven ve heyecan verecek, AKP faşizmini durduracak ve alternatif olmayı başaracak bir muhalefet ortaya koyabilmelidir.

Sahada yaptığımız çalışmalarda, neyin eksik olduğunu gördük. ''Kimlik siyaseti''nin içine sıkıştırılmış milyonlarca yurttaş, ''özgürlük'' olarak gördüğü ve ''kazanım'' olarak değerlendirdiği haklarının, olası bir iktidar değişikliğinde elinden alınmasından korkuyor. Ekonomik vaatlerimize sıcak baksa da "sosyal yaşamının değiştirileceği'' korkusu yüzünden partimize yanaşmaktan çekiniyor.

Bu bağlamda, yapmamız gereken, o kaygıları anlamak,''benzeşmeden - özgürlükçü ve demokrat söylemimizi değiştirmeden'' kitlelerin güvenini kazanmaktır.

CHP'nin medyaya yönelik baskılara karşı koyduğu tavır, geniş kitlelerin sempatisini kazanmış, özgürlükçü kimliği daha da pekişmiştir. Fikirlerine katılmasak bile, herkesin söz söyleme hakkını savunmamız, milyonlarca yurttaşın kafasındaki olumsuz önyargıları yıkmıştır. Kuşkusuz; bize bu bakış açısını veren, Mustafa Kemal Atatürk'ün ''laiklik ve demokrasi'' anlayışıdır.

Bizler, bu topraklarda kurucu liderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün ideallerini hayata geçirebildiğimiz ve kendimizi daha iyi anlattığımız takdirde, başarıyı mutlaka ama mutlaka yakalayacağız. Yeter ki; enerjimizi içe değil, dışarıya harcayalım.. Köylere, varoşlara, kasabalara, fabrikalara ve tarlalara daha çok gidelim...

Çalışkan ve güvenilir bir genel başkanımız var... Sayın genel başkanımız, bir süredir tohum atıyordu toprağa, şimdi o tohum filizlenecek...

Kişisel görüşüm budur...

Kurultay yarışına giren, cesaretle öne çıkan, partimizi iktidara taşımak isteyen, projeleri ve söyleyecek sözü olan tüm arkadaşlarımıza da başarılar diliyorum. Onlar, CHP'nin parti içi demokrasisini, birliğimizi bozmadan, enerjimizi düşürmeden ve partimizi daha güçlü kılmak için kullanacaklardır.

Sayın genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'na da şimdiden başarılar diliyorum.

Sayın Kılıçdaroğlu'nun, uzun ve yorucu bir mücadele vereceğimiz önümüzdeki süreçte Atatürk'ün partisini hak ettiği yere getireceğine olan inancımı da yeniden ifade etmek istiyorum.

Yazıyı bitirirken, son bir not daha düşmek istiyorum:

Partimiz CHP'nin Atatürkçü, yurtsever, ulusalcı, sosyal demokrat, laiklikten ödün vermeyen, cumhuriyet ve demokrasi aşığı üyeleri ile üye olmadığı halde oy veren milyonlarca yurttaşımıza teşekkür etmek istiyorum... İyi ki varsınız ve iyi ki sizinle aynı mücadeleyi veriyorum... AKP faşizmine boyun eğmeden mücadele etmeniz ve Atatürk'ün partisine hiçbir karşılık beklemeden emek vermeniz, geleceğe olan inancımızı artırıyor... İnancımızı, zaferle taçlandıracağımız günlerin coşkusuyla, hepinizi kucaklıyorum

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

barış yarkadaş chp kurultay secim chp başkanlık yarışı demokrasi seçim değerlendirmesi

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Son Dakika Haberleri

Çok Okunan Haberler

İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı