22 Temmuz 2018, Pazar

HASAN KIYAFET İLE SÖYLEŞİ

HASAN  KIYAFET  İLE  SÖYLEŞİ

Kâmile Yılmaz, İşçi sınıfının ve ezilenlerin, Orhan Kemal'den sonraki yazarı, Hasan Kıyafet ile gündemi ve siyaseti konuştu.

K.Y. Sanırım elli iki kitabınız var. Hepsinde de kahramanlarınız, işçi sınıfı ve ezilenler. Oysa yazarların çoğu varsıl, patron olanları baş kahraman olarak yazarlar. Siz hep ezilenden yana oldunuz. Bunun özel bir nedeni var mı?

H. K. Ben, toplumcu- gerçekçi bir yazarım. Öyle olunca da doğal olarak, ezilenleri yazmam ve baş kahramanlarımın onlar olması gerekir. Örneğin, bugün Kürt halkını savunuyorum. Ama ezen Kürtler olsaydı, Türk halkını savunurdum. Elbette yalnızca Kürt halkını değil, bütün ezilenlerin yanındayım. Bir yazarın ve kendine aydın diyen herkesin ezilenden yana olma gibi bir sorumluluğu vardır.

K.Y.Kitaplarınızın sanırım tamamına yakını yargılandı. Siz de epeyce işkence gördünüz, içeride yattınız. Bu konuda neler söylersiniz?

H.K. Devlet Güvenlik Mahkemeleri kurulduğunda ilk kitabı yargılanan ben oldum. "Bizim Lise" romanıydı. Sonra diğer kitaplarım da yargılandı, toplatıldı. 12 Mart ve 12 Eylül darbelerinden sorgu, işkence anlamında nasibini alanlardanım. Daha komiği, Hollanda'da dünya boyutlarında işkence görmüş yazarlar arasında Türkiye'yi temsil ettim. Orada yazarların işkence öncesi ve sonrası nasıl yazdığı araştırılıyordu. Eşime de "İşkence görmüş biri ile yaşamak nasıl oluyor?" diye sordular. Cezaevinde bile beni yalnız bırakmayan eşim Leyla'nın kişiliğinde, bütün kadınlara ne çok borçlu olduğumuzu bir kez daha anlamıştım. Çocukluklarını çaldığım kızım ve oğluma da borçluyum kuşkusuz.

K,Y, Siz ödülleri ciddiye almıyorsunuz, ama bir kaç kitabınız önemli ödüller aldı.

H.K. Evet bu anlamda "Nobelim" dediğim ödüllerim var. DİSK Abdullah Baştürk Edebiyat Ödülü, roman dalında birincilik, Umut Direniyor romanı aldı.

KESK TÜM- BELSEN Deniz Gezmiş Onur Ödülü, Asur Mührü" romanı aldı.

Sabahattin Ali Öykü Yarışması Başarı Ödülü "Barac" öyküsü aldı.

"Diyarbekir'e Girmek ve Yürüyüş Okulu" öyküleri de ödül aldı.

Gördüğünüz gibi hepsi işçi sınıfının ödülü, o nedenle değerli.

K.Y. HDP' den aday adayı oldunuz. Neden HDP?

H.K.Edebiyat, sanat, siyaset tümü yaşamı güzelleştirmek için vardır. Yaşamak zorunda bırakıldığımız şu hayat güzel mi? Ülkede bu soruya evet diyecek bir yiğidin çıkacağını sanmıyorum. Eğer yanıtımız hayır ise o zaman nedenini sormak acil bir insanlık borcu olması gerekir. Yoksa iki milyon senede iki ayağımızın üstüne kalkmamızın ne anlamı kalır ki? Bir bilim insanı "Şu insanlar neden aynı yanlışı yapmakta ısrar eder? Oysa geride daha bir sürü yeni yanlış varken" der. Yanlışın bile yenisini yapmak varken, biz ne durumdayız?

Durum ortada ulusal gelirin % 80'ini % 20'sinin el koyduğu, geri kalan yüzde seksen nüfusun ise yüzde yirmiyi aldığı çarpık bir düzen. Aynı çarpıklık aynı biçimde her alanda geçerlidir kuşkusuz. Örneğin, eğitimde, halen dört kızdan birinin okula gidemediği, özelleştirmelerle eşitliğin iyice bozulduğu, tekeri patlamış, çağdışı bir eğitim düzeni yürürlüktedir. Son bir kaç yılda işsizlikten intihar eden öğretmen sayısı kırkı aşmıştır. Ayrıca katlanarak büyüyen kadın cinayetlerinde sayı gerçekten unutulmuş ve neredeyse soy kırıma dönüşmüştür.

Başta Soma olmak üzere, ardından yetişilemeyen işçi katliamları almış başını gidiyor. Dört taraftan kuşatıldığımız, çok sorunlu bir dış politika üretilmiştir. Öte yandan kör bir dilenciyi tekme tokat soyacak kadar insan yanımız çürütülmüştür. Halkın yargıya, polise olan güveninin dibe vurduğu, bir kıyamet günü senaryosu ile karşı karşıyayız.

Bütün bunlara dur diyebilmek elbette bir siyaset işidir. Çünkü yukarıda çok azını sıraladığımız yıkımların tümü, bir neden değil, sonuçtur. Uzatmadan söylemek gerekirse, acilen yeni bir düzene ihtiyaç vardır. Eşitlikten, gerçek barıştan yana bir sistem. HDP, tam da bunun için kurulmuş partinin adı ve adresidir. Ben de bu nedenle buradayım. Birikimimi HDP ile paylaşmak için buradayım. Çünkü tarih babanın iyi bir öğretmen olduğunu, fakat dersini çok pahalıya verdiği özdeyişini unutmuyorum.

K.Y.Bu ülkenin dışından birileri gelmeyeceğine göre, aynı yanlışa düşme tehlikesi yok mu sizce?

H.K. Bizi bugüne dek hep tuzu kurular yönetti. Hiç bir şeyi halkla ve hakça paylaşmadılar. Üretenler ürettiğine, emekçiler alın terlerine değer biçemediler.  Onlar adına hep başkaları karar verdi. Artık buna bir dur demenin günün geldiğini görüyorum. Böylece HDP'de bir oy bile arttırmanın önemi kendiliğinden ortaya çıkmıyor mu? Aynı zamanda aday adaylığımın nedeni de bu.

K.Y. HDP de bu sistemin partilerinden biri değil mi? Ne gibi farkları var?

H.K. HDP, Bütün halkların kimliğinin, kişiliğinin, kültürünün bütün boyutlarıyla eşitliğinin anayasal hak olarak sağlanması konusunda kararlı olduğu için.

Dünyaya emek- sermaye çelişkisini görerek baktığı için.

Yurtta ve dünyada barışın, gerçek demokrasinin, eşitlikten geçtiğine inandığı için.

Kürt sorunu ve gerçeğinin kalıcı çözümünde samimi olduğu için.

Eşbaşkanlık sistemiyle kadın eşitliğinin doğru adresi ve simgesi olduğu için.

Evrensel anlamda, çağdaşlığın, eşitliğin, ötekileştirilmiş, dışlanmış, farklı inançların hepsinin ortak paydası olduğu için HDPli ve aday adayıyım.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

hasan kıyafet kamile yılmaz söyleşi hdp roman öykü yazar seçim

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Son Dakika Haberleri

Çok Okunan Haberler

İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı