21 Haziran 2018, Perşembe

Sezgin Tanrıkulu Başbakana sordu: Uludere'de hayvan itlafı neye dayanmaktadır

Sezgin Tanrıkulu Başbakana sordu: Uludere'de hayvan itlafı neye dayanmaktadır

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakana sordu: “Uludere’de, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından itlaf ve imhası istenen hayvanlarda herhangi bir hastalık tespit edilmiş midir?Böyle bir tespit söz konusu değilse İl Tarım Müdürlüğü ve Hükümetiniz hangi Kanuna dayanarak insanların geçim kaynağı niteliğindeki hayvanlarını itlaf etmek istemektedir?”

Şırnak Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü sadece hastalık ihtimaline dayanarak Uludere İlçesinde 57 adet hayvanın itlafı ve imhası için Uludere Asliye Ceza Mahkemesi’ne başvurmuştur. Mahkemeye gönderilen resmi yazıda, “Orjini belli olmayan, ülkemiz morfolojik özelliklerini taşımayan insan ve hayvan sağlığı açısından risk oluşturduğu, bu yolla egzotik karakterdeki hayvan hastalıklarının ülkemize girebildiği ve hayvanlar arasında yayılarak büyük kayıplara neden olabileceği…” gibi ihtimaller ileri sürülere bu hayvanların derhal itlaf ve imha edilmesinin uygun görüldüğü belirtilmiştir. Fakat Anayasal bir hak olan mülkiyet hakkının herhangi somut bir tespit olmadan, bir takım ihtimaller ve risk varsayımlarına dayanarak ihlal edilmesi hukuka aykırı olacaktır. Roboski’de yurttaşlarımızın acımasızca katledilmesi kaçakçılık kılıfına sokarak meşrulaştırmaya çalışan devlet politikası Anayasayı ve evrensel hukuk değerlerini çiğnemektedir. Roboski’de 34 yurttaşımızı katleden “acımasızlık” bugün bir takım ihtimaller bahane edilerek insanların mülkiyet hakkına karşı ortaya çıkmaktadır.

Bu bağlamda;

1-Uludere’de, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından itlaf ve imhası istenen hayvanlarda herhangi bir hastalık tespit edilmiş midir?
2-Böyle bir tespit söz konusu değilse İl Tarım Müdürlüğü ve Hükümetiniz hangi Kanuna dayanarak insanların geçim kaynağı niteliğindeki hayvanlarını itlaf etmek istemektedir?
3-Sadece bir takım ihtimallere ve risk varsayımlarına dayanarak insanların sahip olduğu hayvanları imha etmek hukuka uygun mudur?
4-Eğer bu itlaf ve imha isteği kaçakçılık faaliyetinden dolayı isteniyorsa, kaçakçılıkta kullanılan hayvanların itlaf ve imhasına ilişkin herhangi bir kanun maddesi veya hukuki dayanak var mıdır? Varsa bunlar nelerdir?
5-2010-2015 yılları arasında kaçakçılık faaliyetleri sırasında yakalanan hayvan sayısı ve bunların yakalandıkları illere göre dağılımı nedir? Bunların hangi ilde, kaç tanesi itlaf ve imha edilmiştir?
6-2010-2015 yılları itibariyle Roboski ve sınır bölgelerindeki illerde işsizlik oranı yüzde kaç olmuştur?
7-2010-2015 yılları itibariyle Roboski ve sınır bölgelerindeki illerde yaşayan hane halkı gayrisafi milli hasıladan ne kadarlık pay almıştır?
8-2010-2015 yılları itibariyle Roboski ve sınır bölgelerindeki illerde yaşayan hane halkının işsizlik sorununu çözmek için geliştirdiğiniz projeler nelerdir? Bu projelere ne kadar harcama yapılmıştır?
9-2010-2015 yılları itibariyle Roboski ve sınır bölgelerindeki yerel yönetimlere merkezden yapılan mali yardım tutarları ne kadardır?
10-Tarım Bakanlığının 2012/6 genelgesinin hukuki dayanakları nelerdir?
11-Kaçakçılık faaliyetleri esnasında yakalanan at, eşek, katır gibi yük hayvanlarının infaz edilmesi hayvan haklarının ihlal edilmesi değil midir?”

Haber Merkezi

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

chp uludere tanrıkulu hayvan itlafı

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı