20 Temmuz 2018, Cuma

'Tecrit, bizim için savaş nedenidir"

'Tecrit, bizim için savaş nedenidir

Halk Savunma Merkezi Komutanı Murat Karayılan Erdoğan’ın süreci durdurduğunu belirtirken Kürtleri AKP’ye oy vermemeye çağırdı. “İmralı‘daki tecrit bizim için savaş gerekçesidir” dedi

Halk Savunma Merkezi Komutanı Murat Karayılan IŞİD’e karşı verilen savaş, Şengal’in durumu, Kürt ulusal birliği, Mahabad serhildanı, çözüm süreci ve 7 Haziran seçimlerini Yeni Özgür Politika gazetesine değerlendirdi.

AKP’nin son süreçte izlediği politikalarla şimdiye kadar defalarca dile getirdiği “AKP’nin çözüm zihniyeti yok” gerçeğini bir kez daha gözler önüne serdiğini ifade eden Karayılan, AKP’nin çözüm sürecini istismar edemeyeceğini ve oy devşirme aracı haline getiremeyeceğini anladığı andan itibaren provokasyonlara başvurduğunu kaydetti.

Karayılan, Dolmabahçe Sarayı‘nda tarafların ortak açıklamasından sonra Öcalan’ın Newroz 2015 açıklamasının Kürt siyasetinin elini güçlendirdiğini, demokratik, sol, sosyalist ve barışsever tüm güçlerin HDP etrafında birleşmesine yönelik bu çağrı ile AKP’nin hegemonya kurma hesaplarının bozulduğunu belirtti.

Erdoğan süreci durdurdu

Karayılan, Newroz çağrısıyla Erdoğan planlarının sonuca ulaşmayacağını anladığını ve sürece müdahele ettiğini, ‘Yaşananlardan haberim yok, Dolmabahçe’deki açıklamaları doğru bulmuyorum. Gözlemci heyeti oluşturmasını doğru bulmuyorum’ gibi açıklamalar ardından ‘Kürt sorunu yok’ diyerek süreci durdurduğunu söyledi. Tendürek’te organize edilen provokasyonun bu açıklamaların devamı olarak devreye konulduğunu, HDP’ye saldırıların arttırıldığnı belirten Karayılan”Bunların hepsi Erdoğan’ın bilgisi dahilinde organize edildi. Ordu birçok yerde harekete geçirildi” dedi.

Tecrit, bizim için savaş nedenidir

Bir aydan fazladır Öcalan’la durdurulduğu ve İmralı’dan haber alınamadığını söyleyen Karayılan tecrit politikasının tekrar yürürlüğe konulmasının tehlikeli bir girişim olduğuna dikkat çekti ve şöyle konuştu:  “HPG süreci çok dikkatli bir şekilde izliyor. Tek taraflı ateşkesi esas alıyoruz. AKP ateşkesi bozmuş, ancak biz HPG olarak Önder Apo’nun emrini bekliyoruz ve bu çerçevede tek taraflı ateşkesi sürdürüyoruz. Birçok yerde orduyu hareket geçirerek çatışma zemini oluşturulmaya çalıştı ancak aldığımız tedbirlerle bunlar boşa çıkarıldı ve şimdiye kadar çatışma yaşanmadı. Ancak bu tutumlarında ısrar ederlerse durumu tekrar değerlendiririz. Önder Apo üzerinde şu anda bir tecrit var. Tecrit bizim için savaş nedenidir. Yine baraj, karakol yapımları son hız devam ediyor. Herkesin seçimle meşgul olduğu bu süreçte çok tehlikeli girişimler var.  Süreci dikkatle izliyoruz ve provokasyonlara mahal vermemeye çalışıyoruz. Ancak herkes bilmeli ki her şeyin de bir sınırı var.”

Diktatörlük mü demokrasi mi?

7 Haziran 2015 Genel Seçimleri’ne de değinen Karayılan çok önemli bir süreçte seçimlere gidildiğine vurgu yaparak, seçimlerin her zamankinden daha stratejik önemde olduğunun altını çizdi. Türkiye’nin bu seçimlerle yönünü belirleyeceğine dikkat çeken Karayılan şöyle konuştu: “Acaba Türkiye savaşın, şiddetin ve baskı politilarının hakim olacağı diktatöryel bir sisteme doğru mu yol alacak yoksa demokrasi ve barış içinde bir yaşama doğru mu yol alacak. Bu seçim bunların cevabını verecek. Savaş ile demokrasi arasında bir seçim yapılacaktır. Klasik sistem yapıları ve partilerine karşı HDP projesi halkların ve tüm dışlananan kesimlerin bir araya gelmesiyle alternatif olarak ortaya çıkmış buluyor. Türkiye ve Kürdistan ilk kez bir proje ile seçimlere giriyor. Bu Kürt sorununun çözümü ve yeni Türkiye‘yi yaratmanın projesidir. Ermeni, Süryani, Rum, Alevi, Êzîdî, Kürt, emekçi, sol, sosyalist ve tüm renklerin bir araya gelmesiyle özgür bir iradeleşmenin imkan ve koşulları bu proje ile ortaya çıkmıştır.”

‘Hiçbir Kürt AKP’ye oy vermemeli‘

AKP’nin pratiğinin sadece seçim süreci ile ilgili olarak değerlendirilmemesi gerektiğine dikkat çeken Karayılan, AKP’nin yeni bir savaş politikasını devreye koymaya çalıştığını söyledi. AKP’nin politikalarına karşı ise şu çağrıyı yaptı: “Demokratik ve sosyalist güçler Türkiye’de irade olma şansını yakaladı. Bu fırsat iyi değelendirilmeli. AKP’nin kurmak istediği sistem ve başlatmak istediği savaş sürecinin önüne geçilmelidir. AKP savaşa hazırlanıyor. Her vicdan, iman ve keramet sahibi hiçbir Kürt AKP’ye oy vermemeli. Oyunu kendine vermelidir. Tüm yurtsever Kürtlerin, demokrat, sosyalist, emekçi, işçi ve inanç sahibi insanların bu seçimde Türkiye’nin geleceğinden yana tavır alacaklarına inanıyoruz.”

‘Gerillanın Şengal’i özgürleştirme gücü var‘

Şengal’a yönelik IŞİD saldırılarının büyük bir katilama dönüşmesinin HPG, YPG ve YPJ güçlerinin müdahelesi ile önlendiğini hatırlatan Karayılan, Şengal direnişine ilişkin olarak şu bilgileri verdi: “Daha önce başlatılan bir özgürleştirme hamlesi oldu. Gerillanın hamlesine peşmerge güçleri katıldı. Ancak kısa bir süre sonra görüldü ki Güneyli güçlerin Şengali özgürleştirme planları yok. Şengal’in özgürleştirilmesi için harekete geçmek gerekir. Bunun için de ortak bir koordinasyon ve komutanlık gerekiyor. Gerilanın Şengal’i özgürleştirme gücü var. Ancak daha önceki girişimlerde de gördük ki kendi başımıza özgürleştirme operasyonu başlatmamız yanlış algılanabilir, Kürtler arası krizlere yolaçabilir ve sorunların yaşanmasına yol açar. Bu nedenle de Şengal’i özgürleştirme hamlesini yavaşlattık. Şu anda DAİŞ’i yıpratma eylemleri yapıyoruz ve bu şekilde başlatılacak bir özgürleştirme operasyonunu kolaylaştırıyoruz.”

Koalisyon güçleri tarafından Şengal’de bulunan IŞİD mevzilerinin bombalanmasını da ‘olumlu fakat yetersiz” şeklinde ifade eden Karayılan, Şengal halkının çözülmesi gereken acil sorunlarına çözüm bulunması gerektiğini dile getirdi.

Şengal ve Güney Kürdistan’daki diğer bölgelerde gerilla ve Pêşmerge güçlerinin birlikte direndiğini hatırlatan Karayılan, bu güçlerin ortaklığına ilişkin şu bilgileri verdi: “Şengal’a saldırıdan sonra gördük ki bütün Güney Kürdistan büyük bir tehdit ile karşı karşıya. YPG ve YJA Star olarak Kürt halkının kazanımları ve değerleri karşısında kendinimizi sorumluluk sahibi olarak görüyoruz. Bu yüzden de tüm direniş cephelerinde yerimizi aldık. Bugün her zamankinden daha güçlü oluşmuş bir gerilla ve pêşmerge birlikteliğinden söz etmek mümkün. Güney Kürdistan’ın siyasi güçlerinde eksiklikler olsa da bu hakikati dile getirme önünde engel değil. Kürt siyaseti de bu temel üzerinde ilişki geliştirmeli ve birlik oluşturmalı. Eleştirilecek bazı yönler olsa da, daha güçlü ilişkilerin sağlanmasının zemini vardır.”

‘Mahabad zulme sessiz kalmadı‘

Karayılan, İran rejiminin Kürtlere yönelik artan baskıları ve Mahabad’a Kürt kadını Ferînaz Xosrawanî‘nin ölümüyle sonuçlanan istihbarat güçlerinin tecavüz girişimi ve buna karşı yaşanan serhildanı da değerlendirdi: “Başta Mahabad’da yaşanan olaylar olmak üzere Doğu Kürdistan’daki gelişmeleri yakından izliyoruz. Mahabad halkı saldırıya, zülme karşı sessiz kalmadı. Kürt kadınına karşı sömürgeciliğin bir saldırısıydı yaşanan. Kobanê’de, tüm Kürdistan’da özgürlük mücadelesine öncülük eden Kürt kadını hedeflendi. Kürdistan’ın dört parçası da buna karşı ayağa kalktı. Mahabad halkı da serhildanıyla yurtseverliğini, insanseverliğini bir kez daha gözler önüne serdi.”

Karayılan, İran rejimine de “İran devleti Kürt halkına yaptığı zülmü durdurmalı ve çözüm politikalarını geliştirmelidir” çağrısında bulundu.

‘IŞİD’e karşı ortak komutanlık şart’

Karayılan, Kürtlerin direnişleriyle IŞİD’in yenilmez olduğu şeklinde oluşturulan algıyı yerle bir ettiklerini “gerilla, peşmerge, YPG ve YBŞ yani tüm Kürt ve Kürdistani direniş güçleri DAİŞ‘in yenilebileceğini herkese gösterdiler. Bu da tüm dünyaya ilham kaynağı oldu” sözleriyle ifade etti. DAİŞ‘i Kürdistan’ın yeniden işgal etmek isteyen derin güçlerin bir projesi olarak tanıtan Karayılan, onu destekleyen güçlerin başında AKP yönetimindeki Türk devleti olduğunu hatırlattı ve şunları söyledi: “Türk Devleti/AKP ile DAİŞ arasındaki ilişki ve ortaklığı bölgeyi tanıyan hiç kimse inkar edemez. DAİŞ ne için oluşturuldu ki en başta Kürtlere yöneldi? Hem Güney Kürdistan’da hem Rojava’da Kürtlere saldırdı. DAİŞ Kürtlere karşı savaşıyor. Bunun nedeni de onun arkasında bulunan yeni ve derin işgal planı. Bu nedenle de DAİŞ Kürtlerle savaşı temel öncelik olarak gördü.”

Kaynak: Özgür Gündem/Sendika org

 
 
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

murat karayılan erdoğan süreci durdurdu tecrit savaş sebebi öcalan gerilla akp seçim

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Son Dakika Haberleri

Çok Okunan Haberler

İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı