21 Haziran 2018, Perşembe

2014 Böyle Geçti

2014 Böyle Geçti

Şubat ayında, Türkiye'nin gündeminde internete ilişkin yeni düzenlemeleri içeren kanunla HSYK'nın yapısını değiştiren kanun yer aldı İnternete ilişkin yeni düzenlemeleri içeren kanun, şubatta yürürlüğe girdi ancak Cumhurbaşkanı Gül tarafından da TBMM'ye iletilen çekinceli bazı konularla ilgili yeniden düzenleme yapıldı, HSYK yapısında değişiklik öngören kanun yürürlüğe girdi Anayasa Mahkemesi, Ergenekon davası tutuklusu eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu'nun sağlık raporu doğrultusunda tedbiren tahliyesine karar verdi.

Türkiye, şubat ayında, internete ilişkin yeni düzenlemeleri içeren Kanun ile Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) yapısını değiştiren kanunları tartıştı. 

İnternete ilişkin yeni düzenlemeleri içeren kanun şubat ayında yürürlüğe girdi ancak Cumhurbaşkanı Gül tarafından TBMM'ye iletilen çekinceli bazı konularla ilgili yeniden düzenleme yapıldı. 

Anayasa Mahkemesi, Ergenekon davası tutuklusu eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu'nun sağlık raporu doğrultusunda tedbiren tahliyesine karar verdi.

Şubat 2014'ün önemli gelişmeleri şöyle:  

1 ŞUBAT

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bazı AK Parti'li milletvekillerinin istifasıyla ilgili, "Milletin oyuyla AK Parti çatısı altında görev alanlar, meğer bir yerlerden gelen emir ve talimatla istifa ettirilmişler. Meğer AK Parti'ye de bazı tuzluklar sızmış" dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde Aselsan tarafından üretilen ve sesin yanı sıra veri transferi, telefon araması yapabilen, kısa mesaj gönderebilen  "yeni nesil" telsizler kullanılmaya başlandı.

TÜBİTAK Bilim Kurulu kararıyla görevden alınan Hasan Palaz'ın yerine, Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) Başkanlığına Arif Ergin atandı.

2 ŞUBAT

Eski bakanlardan Rüştü Kazım Yücelen, Ankara'da tedavi gördüğü hastanede 66 yaşında hayatını kaybetti.

3 ŞUBAT

Üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın, Eskişehir'deki Gezi Parkı odaklı eylemde darp edilerek hayatını kaybettiği iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması Kayseri'de başladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Apple CEO'su Tim Cook ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Başbakanlık Koruma Daire Başkanlığında görev yapan 23 polisin yerlerinin değiştirildiği ancak bu işlemin Erdoğan'ın çalışma ofisinde bulunan dinleme cihazına ilişkin soruşturmayla alakasının bulunmadığı kaydedildi.

4 ŞUBAT

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Almanya'ya ziyaretinde, Alman Şansölyesi Angela Merkel ile yaptığı görüşme, Türk ve Alman medyası ile uluslararası basının yoğun ilgisiyle karşılandı. Erdoğan, Türkiye ve Almanya'nın, AB'nin hem stratejik hem de ekonomik konularda küresel düzeyde oynayacağı rolü güçlendirebilecek iki ülke olduğu mesajını verdi.

Merkel de Türkiye'nin AB müzakere sürecine ilişkin, bölgesel politikalarla ilgili 22'nci faslın görüşülmesini, 23 ve 24'üncü fasılların yani yargı reformu gibi konuları ele alan fasılların da açılmasını istediklerini söyledi.

5 ŞUBAT

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan, Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. maddesiyle görevli İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğince yürütülen 25 Aralık soruşturması kapsamında ifade verdi.

7 ŞUBAT

Pegasus Havayolları'na ait Kharkov-İstanbul seferini yapan uçak, Ukraynalı bir yolcu tarafından bomba tehdidiyle Soçi'ye kaçırılmak istendi. Hava korsanına, olumlu yanıt verildi ancak uçak Soçi yerine İstanbul'a indirildi. Korsanla müzakere edilerek ilk etapta yolcular uçaktan tahliye edildi. Özel harekat timlerince yapılan operasyon sonucu korsan hafif yaralı olarak etkisiz hale getirildi ve gözaltına alındı.

- Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, TBMM'de görüşmeleri süren internet düzenlemesiyle ilgili Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e mektup göndererek, düzenlemenin yürürlüğe girmesi halinde, temel hak ve özgürlükler sınırlandırılarak, adeta internete sansür getirileceğini, bunun da ifade özgürlüğüne aykırı olduğunu ifade etti.  

10 ŞUBAT

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen 17 Aralık'taki soruşturma kapsamında tutuklanan eski Halbank Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın mal varlığına konulan tedbir kararı, kısmi olarak kaldırıldı.

HSYK Genel Sekreterliği ve Teftiş Kurulu Başkanlığındaki değişiklikleri görüşmek üzere toplanan HSYK Genel Kurulu'nda yeterli çoğunluk sağlanamadığı için karar alınamadı.

 11 ŞUBAT

HSYK Kararnamesiyle 166 hakim ve savcının yeri değişti. Bakırköy Başsavcı Vekili Zekeriya Öz, Bolu'ya savcı olarak atandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gezi Parkı Odaklı olaylar sırasında Twitter'dan kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle açtığı davada CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'den 25 bin lira manevi tazminat kazandı.

12 ŞUBAT

Türkiye, Afganistan ve Pakistan arasında, bölgesel güvenlik, istikrar, barış ve ekonomik kalkınmanın teşvik edilmesi amacıyla 2007'de oluşturulan üçlü mekanizmanın 8. Liderler Zirvesi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ev sahipliğinde, Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ve Pakistan Başbakanı Muhammed Navaz Şerif'in katılımıyla 12-13 Şubat'ta Ankara'da yapıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çalışma ofisinde bulunan ve "böcek" olarak anılan dinleme cihazına ilişkin yürütülen soruşturmayla ilgili 7 kişinin "tanık" sıfatıyla ifadesine başvuruldu.

Batıkent-Sincan Metro Hattı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un birlikte yaptığı açılışın ardından hizmete girdi.

13 ŞUBAT

-Başbakan Erdoğan "kişilik haklarına hakaret edildiği" gerekçesiyle açtığı davada, Yazar Yıldıray Çiçek ve Ortadoğu gazetesinden 6 bin lira, Aydınlık gazetesinden ise 5 bin lira manevi tazminat kazandı.

14 ŞUBAT

İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi, İstanbul merkezli soruşturma kapsamında, eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın da aralarında bulunduğu 6 kişinin tahliyesine karar verdi.

Başbakan Erdoğan, CHP'nin 11 Şubat'taki TBMM Grup Toplantısı'nda, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma dosyasına ait ses kayıtlarını dinleten CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile gizliliği ihlal eden kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

 15 ŞUBAT

Türkiye'nin ilk metro köprüsü açıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Şişhane-Haliç Metro Geçiş Köprüsü-Yenikapı Metro Hattı'nın açılışı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla hizmete girdi.

16 ŞUBAT

Başbakan Erdoğan, Adana'da durdurulan tırlarla ilgili "MİT mensuplarına silah doğrultuyorlar. Yere yatırıyor, tekmeliyorlar. Kimin talimatıyla oluyor bu biliyor musunuz? Emniyetin, jandarmanın içine sızan paralellerin talimatıyla, yargının içine sızan paralel savcının talimatıyla oluyor. İşte bunlar, yurtdışındaki odaklardan talimat alarak, kendi ülkelerinin istihbarat teşkilatına silah doğrultacak kadar vatana ihanet içindeler" dedi.

18 ŞUBAT

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Twitter'daki hesabından "İnternet Yasası"nı onayladığını duyurdu. Bir süredir gündemdeki söz konusu yasa hakkında kendisine yoğun mesajlar gönderildiğini, mesajlarda özellikle iki husus üzerinde itirazların iletildiğini belirten Gül, bu iki noktaya ilişkin sakıncaların esasen kendisinin de farkında olduğunu vurguladı.

Gül, "Nitekim, hükümetimizle temasa geçip bu iki noktaya ilişkin düşüncelerimi paylaşmış ve bunların düzeltilmesini istemiştim. Memnuniyetle görüyorum ki iki maddeyle ilgili kaygılar yarın yeni bir yasal düzenlemeyle giderilecek. Bu düzenlemenin süratle gerçekleşmesine fırsat vermek için Macaristan'dan döner dönmez önümdeki yasayı onayladım. Hükümetimiz ve siyasi partilerimize gösterdikleri anlayıştan ötürü teşekkür ederim" ifadelerini kullandı.

19 ŞUBAT

CHP, HSYK'nın yapısında değişiklik öngören düzenlemenin yok hükmünde sayılması, iptali ve yürürlüğünün durdurulması için Anayasa Mahkemesine başvurdu.

Sağlık Bakanlığı, Van'da hayatını kaybeden 3 yaşındaki Muharrem Taş'ın ihmal nedeniyle öldüğü iddiası üzerine yapılan soruşturmada,  Van 112 Komuta Kontrol Merkezi'nde görevli bir acil tıp teknisyeni ile hekimin görev kusuru bulunduğunun anlaşıldığını, ilgili kişiler hakkında gerekli disiplin cezalarının verilmesinin ve görev yerlerinin değiştirilmesinin kararlaştırıldığını duyurdu.

Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'le yerleşim yerleri içindeki ana yollarda hız sınırı 90 kilometreye çıkarıldı.

 20 ŞUBAT

Anayasa Mahkemesi, Ergenekon davası tutuklusu eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu'nun sağlık raporu doğrultusunda tedbiren tahliyesine karar verdi.

21 ŞUBAT

Anayasa Mahkemesi, CHP'nin HSYK Kanunu'nda yapılan değişiklikle ilgili başvurusunu, kanun henüz Resmi Gazete'de yayımlanmadığından, dava açma sürelerine uyulmadığı gerekçesiyle reddetti.

24 ŞUBAT

Başbakanlık, "Başbakan Erdoğan ile oğlu arasında bir telefon görüşmesi olduğu iddiası eşliğinde, internet aracılığıyla servis edilen ses kayıtlarının, ahlaksızca bir montaj ürünü ve tümüyle gerçek dışı olduğunu" açıkladı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ses kaydına ilişkin soruşturma başlattı.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, İtalyan asıllı Stefano Manservisi'yi AB'nin Türkiye Delegasyonu Başkanı olarak atadı.

ABD ve IMF, geçici Ukrayna hükümetinin kurulmasının hemen ardından bu ülkeye destek vermek için anlaştıklarını açıkladı.

25 ŞUBAT

Başbakan Erdoğan, oğlu ile arasında bir telefon görüşmesi olduğu iddiasıyla ilgili, "Şahsımla alakalı tamamen uydurma, tamamen montaj bir kaset yayınlamaya kalktılar. Bunlar hepsini yapar, ulusal ve uluslararası bütün teknolojiyi kullanarak yapar. Kısa zamanda bu montajların nasıl yapılabileceğini aynı şekilde biz ortaya koyacağız" dedi.

26 ŞUBAT

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, HSYK'nın yapısında değişiklik öngören kanunu onayladı. Gül, yasa yapım sürecinde, Anayasa ile çelişen maddelere ilişkin uyarılarının dikkate alınarak değişikliğe gidildiğini belirterek, "Düzeltilen açık aykırılıklar dışında Kanun'un diğer lehinde ve aleyhinde tartışılan maddelerinin ise Anayasa Mahkemesince değerlendirilmesinin daha doğru olacağını düşünerek yayımlanmasını uygun buldum" açıklamasını yaptı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, kriptolu telefonların yazılımıyla ilgili birimdeki personelin görevden alındığını, konuya ilişkin inceleme başlatıldığını açıkladı.

27 ŞUBAT

HSYK'nın yapısında değişiklik öngören Kanun, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. HSYK Başkanı da olan Adalet Bakanına geniş yetki veren Kanun'un yürürlüğe girmesiyle HSYK'da Genel Sekreter, Genel Sekreter yardımcıları, Teftiş Kurulu Başkanı, Teftiş Kurulu başkan yardımcıları, Kurul müfettişleri, tetkik hakimleri ve idari personelin HSYK'daki görevleri, Türkiye Adalet Akademisinde, Başkan, Başkan Yardımcıları, Genel Kurul, Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu üyeleri, Genel Sekreter, Eğitim Merkezi Müdürü ve müdür yardımcıları, görevlendirilen hakim ve savcılar ile diğer personelin görevleri sona erdi.

28 ŞUBAT

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, "internet yasasını" onaylarken çekincilerini ilettiği konularla ilgili TBMM'de daha sonra yeni düzenlemeye gidildi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yeni düzenlemeye ilişkin "torba kanun"u onayladı. Buna göre, TİB Başkanı'nın vereceği erişimin engellenmesi kararı, 24 saat içinde mahkeme onayına sunulacak, TİB tarafından yalnızca mahkemelerce talep edilen trafik bilgileri istenebilecek.

CHP, HSYK yapısını değiştiren 6524 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un bazı maddelerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması talebiyle Anayasa Mahkemesine tekrar başvurdu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen 17 Aralık soruşturması kapsamında tutuklanan Reza Zarrab, Barış Güler ve Kaan Çağlayan'ın da aralarında bulunduğu 5 kişinin tahliyesine karar verildi.

Adalet Bakanı ve HSYK Başkanı Bekir Bozdağ, HSYK Teftiş Kurulu Başkanlığı'na Selim Yıldız'ı tekrar atadı. Bozdağ, HSYK'ya 5 Genel Sekreter yardımcısı, Teftiş Kurulu Başkanı ile 3 başkan yardımcısının atamasını yaptı. Danıştay Üyesi Yılmaz Akçil, Türkiye Adalet Akademisi Başkanı olarak görevlendirildi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0


Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı