18 Temmuz 2018, Çarşamba

Ali Haydar Hakverdi: Gezi meclise yansıdı

Ali Haydar Hakverdi: Gezi meclise yansıdı

Genel seçimlerde CHP'den Ankara Milletvekili seçilerek TBMM'ye giren ve Meclis kürsüsünde yemin ederken kaldırdığı 'sol yumruk'la gündeme gelen Ali Haydar Hakverdi, seçim sonuçları için 'Gezi Meclis'e yansıdı" dedi.

Rıfat Doğan - İleri Haber 

Meclis'te yemin töreni sırasında kürsüde sol yumruğunu havaya kaldırarak duruşunu ve dünyaya bakışını gösterdiğini belirten CHP Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Ankara'nın solcu mahallesi Tuzluçayır'da büyümesinin düşüncesinin şekillenmesinde etkili olduğunu söylüyor. Gezi Parkı direnişi sırasında eylemliliklerin içinde aktif yer alan Hakverdi, solun aldığı yüzde 40 oyun Gezi'nin Meclis'e bir yansıması olduğunu söylüyor. Hakverdi'ye göre CHP'nin koalisyon kriterlerine uyan bir parti yok.

İstanbul'a Beşiktaş taraftar grubu Çarşı'nın yargılandığı dava için gelen CHP Milletvekili Ali Haydar Hakverdi ile Gezi Parkı'nda buluştuk. Hakverdi İleri Haber'e sol yumruğun hikayesinden, Gezi Parkı eylemleri ve Tuzluçayır Mahallesi'ne, koalisyon olasılıklarından Meclis'teki hedeflerine kadar birçok başlık hakkında neler düşündüğünü anlattı. 

“Sol yumruk” çok tartışıldı konuşuldu. Oradan başlayalım isterseniz...

Ya aslında çok basit. Gelenekten gelen solun simgesi olmuş bir yumruk. Zafer işareti gibi aslında. Evrensel bir beden dili. Bir siyasi duruşun simgesi. Ama ne anlamlı kıldı Meclis kürsüsünde yemin ederken bu veya bu harekete benzer bir hareketi kimse yapmamıştı. Olağandışı bir hareketti. 

O YUMRUK DÜNYAYA BAKIŞIMIZI GÖSTERİYOR 

Tepkiler nasıl?

Çok güzel tepkiler aldık. Meclisin usül ve işleyişi hakkında herhangi bir arkadaşım, başka bir partiden veya Meclis Başkanı’ndan bir tavır ve itiraz olmadı. Ama dediğim gibi çok olumlu tepkiler aldık. “Bizim sesimiz oldun. Ne güzel vekilsin. İyi ki seni seçmişiz” gibi seçmenden böyle güzel tepkiler aldık. Çok olağan ve çok sıradan bir hareketti ama yapıldığı yer anlamlı kıldı. O yüzden böyle bir tepkiler geldi. Önseçimden geldik, o zaman önseçimde seçmenimize 'söz veriyoruz. Meclis’te sol yumruğumuz havada yemin edeceğiz' sözümüz vardı. Parti üyelerine söz vermiştik o sözümüzü de gerçekleştirmiş olduk. Aslında dünyaya bakışımızı duruşumuzu gösterir bir hareketti. Herkes tarafından biliniyor ama orada yapılmasının başka br anlamı oldu.

Hakverdi, Gezi Parkı'nda oturan gençlerle sohbet etti.

TUZLUÇAYIR BİZİM EVİMİZ SON KALEMİZ

Ankara’nın Tuzluçayır Mahallesi’nde doğdunuz büyüdünüz. O mahallenin Gezi Parkı direnişi sürecinde çok özel bir yeri oldu. Siz de o direniş sürecinin bir parçası oldunuz. Bugün Meclistesiniz. Tuzluçayır ve daha genel olarak Gezi Parkı eylemlerinin seçim üzerinde etkisi nedir sizce?

Ben aslında Gezi Meclis’e yansıdı diye düşünüyorum. Yüzde 40’lık oran bir iradenin yansımasıydı bana göre. Olur olmaz başka bir konu ama 1985 yılından beri Tuzluçayır’da oturuyorum. Tuzluçayır’da ilkokula başladım. Orada büyüdük. Üniversiteden sonrada sürekli Tuzluçayır'daydık. Oranın kültürüyle de yetiştik. Tuzluçayır, Ankara’nın en politik yeridir ama sadece Tuzluçayır değil NATO Yolu hattı diye bir hat var. Orada  Şahintepe, Şirintepe, Ege, Cengizhan, GN Zeki Doğan ve Kutlu mahallelerinin yer aldığı bir hat ve bizim partililerimizin en yoğun oturduğu bölgedir. Ama o bölge akar Tuzluçayır’da meydan olduğu için Tuzluçayır’da toplanır. Simgesel bir yerdir. İstanbul’un Gazi Mahallesi gibidir. O yüzden orada büyümek, orada esnaflık yapmak, oranın kültürüyle büyümek ve o sol siyasal bakış açışına sahip olmak bizim hayatımızı ve hayata bakış açımızı de şekillendirdi. İşin esası bu. Biz Gezi zamanı Tuzluçayır’da toplanırdık. Sel gibi Kızılay’a akar, muhtemeldir ki Kolej’e kadar iner, Kolej’de durdurulur ve Kızılay’ın göbeğine sokulmazdık. Gündüz Kızılay göbeği hareketli olur ama akşam üzeri iş çıkışları o mahallere, Tuzluçayır’a  akar ve Tuzluçayır’dan Kolej’e kadar yürünür, polis müdahalesiyle dağıldıktan sonra tekrar Tuzluçayır’da gece 3-4’e kadar o barikatlar kurulur ara sokaklara çekilir, tekrar geri gelinirdi ve bu sabah kadar sürerdi. Gezi’de böyle devam eden bir sirkülasyon vardı.

Tuzluçayır en güçlü olduğumuz yer olduğu için polis müdahalesi mutlaka olurdu ama biz tekrar toplanırdık. Çünkü orası bizim evimiz, savunacak son kalemiz gibi görülürdü. Kimse geri gitmez, evine girmezdi. Ya da geri gider geri gelirdi. Öyle bir yerdi Tuzluçayır.

EKONOMİ VE MEDYA ÇEVRELERİ AKP-CHP KOALİSYONUNU KÖRÜKLÜYOR

Koalisyon tartışmalarından devam edelim. Bir AKP-MHP koalisyonunu ne kadar olası görüyorsunuz?

Bütün olasılıklar var.

Bunun içinde AKP-CHP koaliasyonu var mı?

Hepsi var. Görüntüde şuan, medya ve ekonomi çevreleri bunu (AKP-CHP) körükler görünüyor. Ekonomi çıkar çevreleri de bunu körüklüyor medya da bunu körüklüyor. Dış güçler de aynı şekilde. Olur mu olmaz belli değil.

CHP'NİN KRİTERLERİNE UYAN BİR PARTİ YOK

Sol vekiller özellikle sizin gibi Tuzluçayır’dan gelmiş sol vekilleri sıkıştırmayacak mı bu durum? Nasıl anlatacaksınız bunu seçmenlerinize? Çünkü CHP’nin de seçmenine Cumhurbaşkanı Erdoğan ve dört bakanın yargılanmasıyla ilgili vermiş olduğu sözler var.

Bu noktada Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu 14 maddelik bir bildirge yayınladı. Parti Meclisi’nde birlikte değerlendirip koalisyon kıstaslarını ortaya koydular. Bir parti belirtmeden dediler ki kim bu protokole uyuyorsa biz birlikte oluruz. Şuan bu kriterlere uyan bir parti var mı? Yok. Uyarlar mı onu bilemiyorum. Süreç gösterecek ama Genel Başkanımıza Parti Meclisi tam yetki verdi. Yetki aldı eminim o da bizi zora sokacak bir hareket yapmayacaktır. Anlatamayacağız ve izah edemeyeceğiz karar almayacaktır. Bu konuda Genel Başkanımıza güveniyorum.

Buraya gelmeden Berkin’in ailesiyle görüştünüz. Onların bir talebi düşünceleri var mı?

Onlar da bizim gibi düşünüyor. Berkin’in ailesi şuan biz nasıl düşünüyorsak, erken seçim olması halinde, bu milliyetçi cephe hükümetinde veya CHP-AKP koalisyonu olursa ne olur? Aynı bizim gibi düşünüyorlar. Bütün değerlendirmeleri aynı noktadan, dünyaya nasıl bakıyorsak hangi kaygıları güdüyorsak aile de benzer kaygıları güdüyor. Benzer değerlendirmeleri yapıyor.

ERKEN SEÇİMDE CHP OYUNU ARTIRIYOR

CHP ve HDP'ye oy vermiş insanlar içinde şu ağırlıkla tartışılan bir düşünce. İşte “Türkiye hükümetsiz kalmasın” denilerek aslında CHP ve HDP’nin üzerinde bu baskı kuruluyor. Oy veren seçmenler açısından bu baskı bir tuzak olarak görülüyor. Bu düşünceye katılıyor musunuz?

Bugün bir anketten bahsettiler. Ne kadar gerçekçidir bilmiyorum ama erken seçimde oyunu artıran tek parti CHP. Bugün seçim olsa görüntü o. HDP yüzde 11’e düşüyor. CHP yüzde 27-28’e çıkıyor. MHP 16’da kalıyor. AKP oyunu koruyor. Bunlar dediğim gibi ne kadar gerçekçidir bilinmez. O süreçte bir algının yönetilmesi çok önemli. Bu ülkede oylar ve oy zemini çok kaygan o yüzden ahkam kesmenin bence kıymeti yok. Hiç belli olmaz. Bunu dillendirebilirler. Örneğin AKP erken seçimde der ki “vay bunlar bizsiz bir koalisyon bile kuramadılar.” Böyle bir algı oluşturabilir ve bunu yönetme peşine düşebilirler. Tutar tutmaz o zaman belli olur. Böyle bir şeyi denerler mi? Denerler. Çünkü basın ellerinde, tüm organlar ve kurumlar hepsi hükümetin ve iktidarın ellerinde. Pervasızca kullanıyorlar. Bunları körükleyip pompaladıkları zaman birisi olur mu olabilir.

İNSAN HAKLARI KOMİSYONU'NDA ÇALIŞMAK İSTİYORUM

Son bir soru. Meclis’teki hedefiniz ne olacak? Ne üzerine yoğunlaşacaksınız?

Ben insan hakları komisyonunda yer almak çok istedim. Çok isterim. Ama çok yoğun talep var o komisyonunda çalışmak için. Avukatlık yaptık. Dolaysıyla bizim alanımız. Sosyal ve siyasal çevremiz insan haklarına dair çok daha rahat bilgi veriye ulaşabilecek durumda. Daha çok verilerle talepler bu alana yönelik geldiği için hem de sol duruşa yakışır bir komisyon aslında. Verimli çalışabiliriz. Bu partide daha çok İnsan Hakları Komisyonu’nda yer alan arkadaşlarım seçmenle ve tabanla daha örtüşük çalışabildiler. O açıdan bize uygun bir komisyon.

Fotoğraflar: Begüm Özpınar

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

gezi ali haydar hakverdi gezi direnişi gezi parkı tbmm

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Son Dakika Haberleri

Çok Okunan Haberler

İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı