banner10

banner27
28 Kasım 2014 Cuma

HDP, Soruşturma Komisyonu'ndan çekildi

Antalya'da kentsel dönüşüm için tarama başlıyor

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi, kent yerleşiminin 1970 yılında başladığı Bahçelievler, Teomanpaşa, Kışla, Demircikara, Zerdalilik gibi yaklaşık 100 binin üzerinde nüfusunu yaşadığı mahallelerde deprem master planı çalışmalarına başlıyor.

08 Şubat 2013 Cuma 11:33
Antalya'da kentsel dönüşüm için tarama başlıyor

İhale sürecinin ardından, sismik taramayla birlikte bina envanterinin elde edilmesi planlanan çalışma doğrultusunda Antalya'nın kentsel dönüşüm haritası ortaya çıkarılacak.


Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, deprem master planı çalışmasının maliyetinin yüksek olduğunu belirterek, planın hazırlanması için politika değişikliğine gittiklerini söyledi. Akaydın, eski yerleşim bölgelerinden başlayarak ve mikro ölçeklerde hazırlanacak planının zaman içinde kent geneline yayılacağını, eski yerleşim yerleri için yapılacak plan çalışmasının yakın bir zamanda ihale edileceğini kaydetti.


Akaydın'ın verdiği bilgiye göre, Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığı'nca yürütülecek çalışma kapsamında öncelik kent merkezindeki Bahçelievler Mahallesi'nden başlayan ve kuzeyindeki Memurevleri Mahallesi'ne uzanan ve Lara bölgesinde Portakal Çiçeği Caddesi ile devam eden bölgede çalışılacak. Bölgede 26 sondaj kurulacak sismik harita çıkartılacak. Bununla birlikte alandaki her binanın depreme dayanıklılık envanteri hazırlanacak.


Bunun için 'Karot deneyi' ve gözlem gibi yöntemler kullanılacak. Saha çalışması ve ardından laboratuar sonuçlarının analiz edilmesiyle bir sene içinde bölgenin deprem master planı tamamlanacak. Yaklaşık 100 bin nüfusun yaşadığı alanın ortak özelliğini apartmanlarının önemli bir bölümünün yapı denetim zorunluluğu olmadan önce inşa edilmesi oluştururken, planla birlikte kent merkezinin dönüşüm haritası da ortaya çıkartılacak.

DHA

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Hangi Haber Başlıkları Daha Çok İlginizi Çekiyor?

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • http://www.gazeteler.de/
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV