24 Mayıs 2018, Perşembe

Barış Yarkadaş'tan 'Saray boşaltılsın' teklifi

Barış Yarkadaş'tan 'Saray boşaltılsın' teklifi

CHP İstanbul Milletvekili Yarkadaş, "Saray boşaltılsın; örtülü ödeneği de kesilsin'' dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, yapıldığı günden bu yana tartışmaların odağındaki 'Aksaray'ın boşaltılmasını istedi. Konuya ilişkin TBMM'ye kanun teklifi veren Yarkadaş, kamuoyunda Kaçak Saray olarak da bilinen Beştepe'deki kampüsün boşaltılmasını istediği teklifinde, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanları, Cumhurbaşkanlığı faaliyetlerini Çankaya Köşkü’nde sürdürür ve Çankaya Köşkü’nde ikamet ederler” ifadelerini kullandı. 

KANUN DEĞİŞMELİ

İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifinde, Çankaya Köşkü’nün bugüne kadar 11 Cumhurbaşkanına ev sahipliği yaptığını hatırlattı. Yarkadaş, ''Yapımı sırasında Başbakanlık Konutu olarak planlanan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin başbakanının oturacağı ifade edilen mekâna Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçildikten sonra yerleşmesi toplumda büyük tepkiye yol açmıştır'' dedi. 

'BU AYIPTAN KURTULMALIYIZ'

Yarkadaş, “Hukuk devletinde Kaçak Saray adıyla tabir edilen bir yerin bulunması büyük bir ayıptır. Ülkemizin bir an önce bu ayıptan kurtulması gerekmektedir” dedi.

Beştepe semtinde bulunan ve Ak-Saray olarak ifade edilen bölgenin arazisiyle birlikte Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne devredilmesi istendi. 

'ÖRTÜLÜ ÖDENEK KALDIRILMALIDIR'

Yarkadaş, verdiği başka bir kanun teklifinde ise “Cumhurbaşkanı’na sağlanan örtülü ödeneğin kaldırması''nı istedi.

Kanun teklifinin gerekçesinde; Anayasa uyarınca tarafsız olması gereken Cumhurbaşkanı’na örtülü ödenek tahsis edilmesinin büyük bir yanlış olduğunu ifade eden Yarkadaş, Recep Tayyip Erdoğan dışında hiçbir cumhurbaşkanının örtülü ödenek kullanmadığını ifade etti.

''NEREYE HARCIYOR?''

Yarkadaş, Kanun Teklifinde “Cumhurbaşkanına; istihbarat hizmetleriyle, doğrudan yürütmeyle, devletin gizli istihbarat faaliyetleriyle ilgili bir işlemi, görevi gerekçe gösterilerek ayrılan örtülü ödeneğin nereye, kime kullanılacağı ise bilinmemektedir. Geçmişte sadece başbakanlara tanınan ve uhdelerine bırakılan bu ödeneğin cumhurbaşkanına da tanınması Anayasal bir darbe anlamına gelmektedir” dedi.

Yarkadaş, Kaçak Saray olarak tabir edilen yerleşke harcamalarının toplumda ciddi rahatsızlık yarattığı bir dönemde cumhurbaşkanına örtülü ödenek ayrılmasının doğru olmadığını ifade etti. CHP'li vekil, ”Bütçenin yüzde yarımı üzerinden hesap edildiğinde 2,5 milyar liralık bir örtülü ödenek rakamının cumhurbaşkanına tarihte görülmemiş kaynağı belirsiz harcama yetkisini de beraberinde getirdiğini” söyledi. 

'GÖREV YETKİSİ DAHİLİNDE DEĞİL'

Yarkadaş, örtülü ödeneğin sadece Başbakan ve kanunlarla verilen görevlerin gerektirdiği istihbarat hizmetlerini yürüten diğer kamu idarelerinin bütçelerine konulabileceğini ifade ederek Cumhurbaşkanının, Anayasada sayılan yetki ve görevleri arasında “örtülü ödenek” gerektiren hiçbir görevi olmadığını belirtti.

'DÜNYA MİRASI YILDIZ SARAYI DA TEHDİT ALTINDA'

Yarkadaş, TBMM'ye sunduğu yazılı önergesinde ise ''Yıldız Sarayı Kompleksi, Cumhurbaşkanlığı'na mı tahsis edilecektir?'' diye sordu. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle verilen soru önergesinde, ''UNESCO Dünya Miras Merkezi tarafından yapılan değerlendirme sonucunda, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesine kaydedilmesi uygun görülen Yıldız Sarayı Kompleksi’nin Cumhurbaşkanlığına tahsis edilmesi doğru mudur?'' ifadeleri kullanıldı. 

Yarkadaş, ''Yıldız Sarayı’nda başlatılan restorasyonun ardından Cumhurbaşkanlığı bünyesinde yer alacağı ifade edilen saray için ne kadar harcama yapılacaktır?'' sorusunu da yöneltti.

KAYNAK: GERÇEK GÜNDEM

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

barış yarkadaş chp teklif akp saray yavru saray erdoğan ailesi

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı