18 Ağustos 2018, Cumartesi

Danıştay o yönetmeliğin yürütmesini durdurdu

Danıştay o yönetmeliğin yürütmesini durdurdu

Danıştay İdare Dava Daireler Kurulu, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren imam hatip lisesi müdür ve öğretmenlerine dini konularda halkın bilgilendirilmesine yönelik faaliyetlerde bulunma görevi veren yönetmelik hükmünün yürütmesini durdurdu.

Rıfat Doğan - İleri Haber

Danıştay İdare Dava Daireler Kurulu, 7 Eylül 2013 gün ve 28758 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nin bazı maddelerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Eğitim Sen'in açtığı davayı karara bağladı.  

Danıştay 2. ve 8. Daireleri, Eğitim Sen'in açtığı dava üzerine bütçe dışı kaynaklarla yani öğrencilerden para toplanarak personel çalıştırılmasını hukuka aykırı bulmuş ve yürütmesini durdurmuştu. Eğitim Sen'in diğer maddelerle ilgili yürütmenin durdurulması talepleri ise reddedilmişti. Sendikanın bunun üzerine itirazda bulunuduğu Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu aynı yönetmeliğin 78/7 ve 86/6 fıkralarının da yürütmesini durdurdu. Söz konusu yönetmelik hükümlerinde Anadolu İmam Hatip ve imam hatip lisesi müdür ve öğretmenlerine dini konularda halkın bilgilendirilmesine yönelik faaliyetlerde bulunma görevi veriliyordu.

'İMA HATİP MÜDÜRLERİ HALKI DİN KONUSUNDA BİLGİLENDİREMEZ' 

Yüksek mahkeme kararında söz konusu maddeleri hukuka uygun bulmadı ve bununla ilgili şu ifadelere yer verdi:

"Her ne kadar davalı idare tarafından, her mesleğin bir bilgi, bir de uygulama yönü olduğu, din görevliliğinin bilgi yönünü, Anadolu imam-hatip lisesi öğretim programlarında bulunan meslek dersleri, genel küıtür dersleri ve seçmeli derslerin oluşturduğu, uygulama yönünü ise, yine programlarda yer alan dersleri temel alarak din hizmetleri eğitimini pekiştirmeyi amaçlayan hitabet ve mesleki uygulama dersinin kazandıracağı, ayrıca din görevliliğinin, alan bilgileri yanında bu bilgileri başkaları ile paylaşmaya yardımcı olacak özel çabayı da gerektiren bir faaliyet olduğu, paylaşabilmek için bir konunun bilgisine sahip olmak nasıl gerekliyse onu paylaşabilmenin yöntem ve tekniklerini bilmek ve uygulayabilmenin de bir o kadar gerekli olduğu ileri sürülerek dava konusu bu iki hükmün hukuka uygun olduğu savunulmuş ise de; Anadolu imam-hatip lisesi ve meslek imam-hatip liselerinde öğrencilerin yetiştirilmesi amacıyla mesleki uygulamaların yapılması mümkün olmakla birlikte, bu amacı aşar nitelikte, hem bu okulların müdürlerine hem de öğretmenlerine dini konularda halkm bilgilendirilmesine yönelik faaliyetler düzenleme ve bu faaliyetlere katılma görevi yüklenmesinde hukuka uyarlık bulunmamaktadır."

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

DANIŞTAY KARARNAME DİN ÖĞRETMENLERİ HALKI BİLGİLENDİRME HALK DİYANET

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Son Dakika Haberleri

Çok Okunan Haberler

İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı