25 Haziran 2018, Pazartesi

OHAL'e engel kalmadı: İç güvenlik Paketi Meclis'ten geçti

OHAL'e engel kalmadı: İç güvenlik Paketi Meclis'ten geçti

Hükümetin, Meclis’te görüşülen 132 maddelik 67'nci maddeden sonrasını komisyona çekme karar almasıyla, paket 69 madde olarak yasalaştı.

İçerdiği faşizan uygulamaları eleştiri konusu olan 'İç Güvenlik Paketi' adıyla bilinen Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Toplamda 231 oy kullanılırken, 199 kabul, 32 ise ret oyu çıktı.

Hükümetin, Meclis’te görüşülen 132 maddelik 67'nci maddeden sonrasını komisyona çekme karar almasıyla, paket  69 madde olarak yasalaştı.

Polise çok üst düzey yetkile veren ve adeta OHAL'i geri getiren pakette yer alan düzenlemelerden bazıları şöyle:

>> Toplantı veya gösteri yürüyüşlerinde, havai fişek, molotof ve benzeri el yapımı patlayıcılar, demir bilye ve hatta sapan 'bulundurulması ve taşınması yasak' olan maddeler kapsamında ele alınacak. Taşınması halinde 2 yıl 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak.

>> Yüzlerini tamamen veya kısmen poşu, maske gibi şeylerle örterek toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılmak suç kapsamına alınacak.

>> Yasadışı örgüt ve topluluklara ait amblem, işaret taşıyarak veya bunları üzerinde bulunduran üniformayı andırır giysiler giyerek katılanlar; kanunların suç saydığı afiş, pankart, döviz, resim, levha, araç, gereçler taşıyarak, bu nitelikte sloganlar söyleyerek veya ses cihazlarıyla yayınlayarak katılanlar 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası alacak.

ZARARI EYLEMCİ ÖDEYECEK
>> Yasadışı toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin dağıtılmasında, gerektiğinde boyalı su kullanılabilecek.

>> Eylemlerde kamu mallarına verilen zararlar, eylemcilere ödetilecek.

>> Elle dıştan kontrol hariç, kişilerin üstü, aracı mülki amirin görevlendireceği kolluk amirinin yazılı, acele hallerde ise sonradan yazıyla teyit edilmek üzere sözlü emriyle yapılabilecek.

 

>> Polis, kendisine veya başkalarına, iş yerlerine, konutlara, kamu binalarına, okullara, yurtlara, ibadethanelere, araçlara, kişilerin tek tek veya toplu halde bulunduğu açık veya kapalı alanlara molotof, patlayıcı, yanıcı, yakıcı, boğucu, yaralayıcı ve benzeri silahlarla saldıran veya saldırıya teşebbüs edenlere karşı, saldırıyı etkisiz kılmak amacıyla ve etkisiz kılacak ölçüde silah kullanabilecek.

VALİ DOĞRUDAN EMİR VERECEK
>> ‘Terör örgütünün propagandası’na dönüştürülen toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde, kimliklerini gizlemek amacıyla yüzünü tamamen veya kısmen kapatanlara, 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası uygulanacak. Bu suçu işleyenlerin cebir ve şiddete başvurmaları ya da her türlü silah, molotof ve benzeri patlayıcı, yakıcı ya da yaralayıcı maddeler bulundurmaları veya kullanmaları halinde verilecek cezanın alt sınırı 4 yıldan az olamayacak.

>> Mülki amirlerce belirlenecek kolluk amirleri suçüstü halleriyle sınırlı olmak kaydıyla şiddet olaylarının yaygınlaşarak kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına yol açabilecek toplumsal olaylarda ve toplu olarak işlenen suçlarda 48 saate kadar gözaltına alma kararı verebilecek.

>> Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkını, şiddet eylemine ya da terör örgütlerinin propagandasına dönüştüren ve vatandaşların can ve mal emniyetini, kamu düzenini tehlikeye sokanların tutuklu yargılanabilmelerinin önü açılabilecek.

>> Vali, kolluk amir ve memurlarına doğrudan emir verebilecek.

Kaynak: BirGün

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

ic güvenlik yasası ohal meclis torba

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı