banner10

banner27
24 Kasım 2014 Pazartesi

Alevi ve solcu okul müdürü kalmadı

Saman derdi bitmedi

İZMİR'de 515 bin 645 sığır için Ukrayna ve Bulgaristan'dan bin 529 ton saman ithal edildi. Kentte, 7 bin tonluk saman ihtiyacı olduğu belirtildi.

31 Ocak 2013 Perşembe 13:20
Saman derdi bitmedi

Üreticinin karlı görmediği için buğday ekiminden vazgeçmesi, geçen yıl olumsuz iklim koşulları nedeniyle rekoltenin düşük olması samanın fiyatını dört kat artırınca ithalatın yolu açıldı. İzmir'de 12 bin üye tarafından yetiştirilen 515 bin 645 sığır için saman ithal eden İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Ukrayna ve Bulgaristan'dan saman getirdi.

Birlik Başkanı Mehmet Çelikkaleli, Ukrayna'dan 679, Bulgaristan'dan 450 ton balya saman, 400 ton da 'telep' denen sıkıştırılmış saman getirildiğini belirterek, üreticiye kilogramı 52 kuruştan maliyetine satılacağını söyledi. Çelikkaleli, bu ithalatla talebin çok azını karşılayabildiklerini belirterek, "Yurtdışında da saman yok. Talebimiz çok fazla. Teşviklerin yükselmesi hayvancılığa ilgiyi artırdı. Talebin tamamını karşılamak için 7 bin ton saman dağıtmamız lazım. İthalat 15 gün sürüyor. Olumsuz hava koşulları gemilerin gelmesini de geciktiriyor. İki-üç ay sonra yeni hasatla sığır yetiştiricileri rahatlayabilir. İç piyasada üretim sıkıntısı beklemiyoruz" dedi.


DHA

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Hangi Haber Başlıkları Daha Çok İlginizi Çekiyor?

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • http://www.gazeteler.de/
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV