19 Temmuz 2018, Perşembe
Hasan KIYAFET

Hasan KIYAFET

ROJOWA ROJOWA ROJOWA!...

05 Nisan 2017, Çarşamba 12:12

Takip Edin

Sayın Ahmet Türk, fazla söze gerek kalmadığını, veciz biçimde özetlemişti: “Yaşım müsait olsa Rojowa seferberliğine gözümü kırpmadan katılırdım” diyerek. Bu içten ve güzel öneriye baştan bütün kalbimle katıldığımı belirtmek istiyorum. Yalnız küçük bir dip not ekleyerek:

“Ben de yaş 75, ama kim diyor ki iş bitmiş? Devrimciliğin ve doğrunun yanında saf tutmanın emekliliği, yaş baş sınırı yoktur. Sadece yer mekan, savaş araçları değişebilir. O zaman Sayın Türk, hemen beni de bu kutsal kavga için ikinci sıraya yazar mısınız?…”

 

1936 yıllarıydı. İspanya’da sağ sol arasında iç savaş bütün yakıcılığı ile sürüyordu. Fıranko gibi faşist bir general, Cumhuriyetçilerin sol iktidarını yıkmak için harekete geçmişti. Hitler, Musolini gibi insanlık düşmanları da derhal onun yardımına koştular. Emrine uçak filoları yolladılar. Öte yandan bütün Avrupa zenginleri, bu Faşisti desteklemek için kesenin ağzını açtılar.

 

Sovyetler dışında, Sol Cumhuriyetçilere yapılan yardım ne yazık ki yetersiz kaldı. Bir çok ülke komünistleri, ilerici aydınları uzaktan selam sevgi yollamaktan öte bir şey yapamadılar. Böylece baştan iyi direnen solcular, giderek dayanamaz oldular ve yenildiler. Sayısı yüz binle ölçülen kayıplar verdiler. Fıranko zalimi büyük ozan Lorca dahil nice değerli insanı, sorgusuz sualsiz  kurşuna dizdirdi. Sonuçta o zulüm ebette orada bitmedi.1975 yılına dek bütün pisliği ile sürdü. Yani acılar kuşaklara yayıldı.

 

Gelelim bizim Rojowa’ya! Sözüm bütün namuslu, eşitlikten, emekten, ezilenden yana olan dostlaradır kuşkusuz. İspanya İç Savaşı ile Rojowa arasında bir benzerlik yok mudur sizce? Türkiye ile arasına çekilmiş yapay sınırın dikenli telleri, bizi aldatmamalıdır. Rojova başta Türkiye, sonra  bütün Ortadoğu solunun soluk borusudur. Eğer orası tıkanırsa olacakları anlamak için kahin olmaya gerek yoktur.Yarın çok geç olabilir. Gün bu gün, an bu andır. Deniz Gezmiş idam sehpasında, Halit Çelenk’e :

            “Ağabey faşizme paçayı kaptırmayacaksın. Bir kez kaptırdın mı acıması yoktur” demişti. Rojova bizim paçamız değil, yakamız, Aşil topuğumuzdur…

 

Tarih baba diyalektiğin dümenini kolay ele geçiremezmiş. Tarihsel moment denen o kısa an bu bakımdan önemlidir. Yoksa gitti gider demek istemiyoruz elbette. Şu milyonluk, milyarlık yaşı olan dünyamız yeniden başa döner. Tarih o fırsatı yeniden verir ama çok zaman alır. Çok cana, çok acılara mal olur. Şu sıra Suriye’de, Irak’ta, baştan başa bütün Kürtistan’da tanık olduğumuz dehşeti, zulmü insanlar uzun süre yaşarlar.

 

Rojowa’daki kavganın sadece Kürtlerin kavgası olmadığı umarım anlaşılmıştır artık. Üzülerek söylemek zorundayım ki özellikle Türk sosyalistlerince bu gerçek yeterince anlaşılmamıştır. Ya da bana öyle geliyor. Bir zamanlar Sovyetleri eleştirirken, sanki sosyalizm sadece Rusların sorunuymuş gibi algılardık. Fakat onlar yenildikten sonra Hanya’yı Konya’yı bir güzel gördük. Avrupa’da ulusçuluk hortladı kan gövdeyi götürdü. Ortadoğu, dahası bütün dünyada emperyalizm at oynatmaya başladı.

 

Bir olayın dostuna düşmanına, bakarak da, işin boyutunu anlamak mümkündür. Çevredeki tüm kapitalist güçler Rojowa’ya saldırıyor. Neden? Nedeni çok basit, çünkü orası  sosyalist bir oluşumdur. Emekçi kadınların ağırlıkta olduğu eşitlikçi yeni bir dünyadır. Her yeni ve eşitlik girişimi ise beyleri, paşaları, zenginleri yani sömürerek yaşayanları rahatsız eder. Rojowa’nın varlığından rahatsız oluşlarının temel nedeni budur.

 

Rojowa, ve orada kurulan kolektif düzen, her anlamda verimli, geniş Mezopotamya topraklarına yakışır güzellikte bir güneştir.Bu güneş sadece doğduğu toprakları değil, giderek bütün Ortadoğu’yu, bütün Batıyı aydınlatacak kapasitededir. Onun içindir ki kara giyinmiş kara yürekli İŞİD cellatları, oraya yükleniyorlar. Bu çağdışı zavallılar, kimin piyonu, kimin uşağı olduklarını ne yazı ki bilmiyorlar. Kendileri yoksul emekçi çocukları oldukları halde, zenginlerin değirmenine su taşıyorlar. “Bir köyde bir kişi acından ölürse bütün köy katildir diyen. Verdiği canı ancak Allah alır” diyen İslam’ı da bilmiyorlar. Allahu Ekber diyerek kestikleri insan kellesi ile top oynuyorlar. Olamaz böyle bir vahşet…

 

Burada sözüm bir kez daha Türk, Kürt, Ermeni,Rum,Çerkes,Gürcü, Roman ve tüm Arap aydınlarına, sosyalistlerinedir. “İyiye doğruya omuz vermemek, kötüden yana olmaktır” özdeyişini unutmamalıyız. Kısacası, Rojowa’ya destek için oraya kadar elimiz yetişmeyebilir. Ama Cumhurbaşkanlığı seçiminde Selahattin Demirtaş’a bir oy vermek için sandığa yetişebiliriz. Hızır bindebir kapıyı çalar fakat fazla beklemezmiş. Rojowa her sosyalistin Hızır’ı ermişidir. Kadınlı erkekli gepgenç fidanlar her gün toprağa bizim, bütün insanlık için düşüyor.  Ben şahsen bir oyumu Sayın Demirtaş’a, bir emekli aylığımı da Rojowa’lı yiğitlere vermeyi vaat ediyorum. Yaralarını sarmaya  bir paket gazlıbez alabilsinler diye!...

Bu makale 1834 kez okundu

Makale Yorumları

Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Son Dakika Haberleri

Çok Okunan Haberler

İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı