19 Temmuz 2018, Perşembe
Kamile YILMAZ

Kamile YILMAZ

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ PANELİ (KİRLETENLER DEĞİL, YOKSUL ÜLKELER DAHA ÇOK ETKİLENİYOR)

05 Nisan 2017, Çarşamba 12:12

Takip Edin

        26 Mart 2015 günü Akdeniz Üniversitesi'nde geniş katılımlı bir panel gerçekleştirildi. Yıldız Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi'nden yedi öğretim üyesi konuşmacıydı. Oturum başkanı Prof. Dr. Gülser Öztunalı Kayır'dı. Öyle çarpıcı bilgiler verdiler ki, korkmalı mıyız, yoksa hemen sorumluların yakasına yapışmalı kestiremedim. Ülkemizin ve dünyanın, insan yaşamı açısından, çok zor bir duruma sokulduğunu, bunun da yalnızca para hırsı uğruna yapıldığını öğrendikçe, kendimde hemen eyleme geçme isteği duydum.

Küresel ısınmayı; sanayi gelişimi, savaşlar, yanlış enerji politikaları, sera gazları, ve bunların doğal sonucu felaketlerin oluşturduğunu anlattılar. Küresel ısınmadan en çok Kuzey Yarım Küre'nin etkilendiğini, Türkiye'nin en çok etkilenen üçüncü ülke olduğunu belgelerle gösterdiler. Bu ısınmayı ve kirlenmeyi, zengin ülkelerin yarattığını, ama en çok da yoksul ülkelerin etkilendiğini ortaya koydular. Durum böyle olunca, elbette bunu yaratan ve en az etkilenen ülkelerin bunu azaltma sözleşmesini imzalama gereği duymadıklarını şaşkınla öğrendik.  

Prof. Dr. Aykut Çoban, "Bu ısınma ve kirlenmeyi en yaratan ülkeler, ABD, AB, Kanada, Japonya ve Avustralya. Nerede kirlilik varsa, orada kazanç var. Milli gelir artsa bile, yoksulluk ortadan kalkmıyor. Yoksul ülkeler yaratmadıkları sonuçtan daha çok etkileniyorlar. 700 000 kişi hava olaylarından yaşamını yitirdi. İngiltere'de 8000 kişi evini ısıtamadığı için öldü. Kadınlar ve çocuklar 14 kat daha fazla etkileniyor. Antalya'da ruhsat verilen taş ocağı yüz ölçümü, İstanbul'un yüzölçümü kadar. Kanal İstanbul, bütün su havzalarını ortadan kaldırıyor. Boğa Çayı projesi de aynı. Konyaaltı sahili yedi kilometre özelleştirilecek, kamuya oldukça sınırlı bir kısım kalacak. Sağlık sistemine yoksul ulaşamıyor. Dünyada 1.3 milyar insan elektriksiz yaşıyor. KÜBA' da 6-7 kat daha az enerji tüketiliyor. Yaşam açısından KÜBA daha iyi. Doktor sayısı dünyada birinci" dedi.

Dr Vedat Yılmaz, "Petrol üreticileri 'iklim değişikliği yoktur' diyor. 2050 yılında buzulları tamamen kaybedebiliriz. Küresel ısınmaya en az zararı olan ülke Afrika, ama en çok zarar gören de Afrika. Sağlık bakanlığı önlem almalı. Kirlenmenin % 89' u  termik santral ve katı atıklardan. Goethe "Bilmek yetmez, uygulamalıyız. İstemek yetmez, yapmalıyız" der. Yenilenebilir enerjiye yatırım yapmalı. Her şeyi değiştirmek için, herkesin destek olması gerekiyor" dedi.

Prof. D. Dursun Büyüktaş, "Tarım, küresel ısınmanın % 13' ünden sorumlu. Şu anda önlem alınsa bile, küresel ısınma yüz yıl daha sürecek. Su buharı (nemli hava) küresel ısınmanın % 75'inden sorumlu. Havada daha çok nem olacak. Bir milyar iklim mültecisi olacak. Su kaybını önlemek için, damla sulama yapılmalı. İsrail sulama suyunu atık sulardan sağlıyor. Otomatik sulamaya geçilmeli, ama bunları yapacak siyasi irade lazım" dedi.

Prof. Dr. Ferhunde H. Topçu "Küresel ısınma ve kirlenme turizmi de etkileyecek. Turizm de küresel ısınmaya katkıda bulunuyor. Kendi içine kapanarak ve etkisi yokmuş gibi davranarak devam edemez" dedi.
Gülser Hoca "Bütün bunların çözümü için, kadınların karar organlarında olması gerekiyor. Çünkü kadın, bütün bu insan sağlığı tehdit eden zararlı enerji politikasını sürdürmek istemez ve savaştan yana değildir. Yaşamın barış ve sağlıklı bir ortamda, sevgiye dayalı sürmesini ister. O nedenle çözüm için kadınların her türlü karar organlarında eşit sayıda olması gerekir" dedi.

Panel sonunda, gözümüz iyice açıldı, çözüm için nelerin yapılması gerektiğini, insanın yapmadıklarından da sorumlu olduğunu anladık. Her yerde elimizi taşın altına sokmadan, kuru gürültü gevezelik etme hakkımızın da olmadığını düşündük. İyi ki her şeye karşın bilim insanları var, ülkemizin ve dünyanın yüz akı insanlar. Bakalım onların ve duyarlı insanların sayesinde yaşamı ve dünyayı kurtarabilecek miyiz? Goethe' nin dediği gibi "İstemek yetmez, yapmak gerekir."

Bu makale 1875 kez okundu

Makale Yorumları

Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarın Diğer Makaleleri

Son Dakika Haberleri

Çok Okunan Haberler

İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı