19 Temmuz 2018, Perşembe
Kamile YILMAZ

Kamile YILMAZ

TOPLUMSAL BELLEĞİMİZ 12 EYLÜL ROMANLARINDA KADIN

05 Nisan 2017, Çarşamba 12:12

Takip Edin

Elimde dumanı üstünde bir kitap var. Sevim Korkmaz Dinç yazmış. Adı: Toplumsal Belleğimiz 12 Eylül Romanlarında Kadın. 318 sayfalı bir araştırma kitabı. Okurken "Yazar bütün bilincini, birikimini kullanarak, ustaca yaratılarıyla yazmış" demekten kendimi alamadım. Yazar, kitabını yakınlarda yitirdiğimiz, Sennur Sezer'e adamış. Kitabın içeriğini oluştururken, Sennur usta ile bilgi alışverişi yapmışlar. Son gün yine telefon etmiş, Sennur usta yanıtlamamış, anlamış ki, uzaklara yelken açmış. Hal böyle olunca da bu kitap, zaten kendini doğal olarak Sennur Sezer'e adamış.

Biliyoruz ki, özellikle erkek yazarların yazdığı romanlarda kadın, nesnedir. Elma yanak, kiraz dudaktan ibarettir. Ancak 12 Eylül romanlarında, o dönemin sancısının tanıklıkları anlatılınca, durum başka türlü olmalıydı, ama Sevim Korkmaz Dinç bakmış ki fazlaca fark yok, almış kalemi eline, tam beş yıl okumuş yazmış, notlar almış, biriktirmiş, 300 roman okumuş, on altısını bu kitaba alma gereği duymuş.

Hem kadın, hem de kadın bakış açısına sahip bir yazar olarak yazdığı için, okunası, başucu kitabı olası bir kitap olmuş. Yazar; "Biz 12 Eylül'ü her yönüyle yaşayıp ağır bedeller ödeyen, sessizleştirilen, ötekileştirilen, çok okuyan ama yaşadıklarını, biriktirdiklerini yazamayan bir kuşağız. Erkeklik, kimliksizleştirilen kadın üzerinden kendini var eder. Kadın, bu dilin içinden bakar dünyaya. Kendine biçilen rolleri kabullenir, onun öznesi, savunucusu, ileticisi olur. Ta ki; eril ideolojinin farkına varıp ilmek ilmek bu kodları çözene kadar. Bu dünyada "İnsan" "Vatandaş", "Özgür birey" olan sadece erkeklerdir" diyor.

"12 Eylül Hakkında Yanılgılar" başlığıyla yazılan bölümde; "Her on yılda bir yapılan darbelerle yaşamaya alışan devrimci ve aydınlar, artan krizlerle birlikte halkın isyan edeceğine ve sosyalist bir devrim olacağına inandılar" diyor. Daha başka bir çok bölümde, okuyucunun ufkunu açan, geleceğe dair pencere oluşturan yazılar var.

Yazarın incelediği ve kitaba aldığı on altı romanda yazılan kadın karakterlerin ortak yönü; devrimci kadını mutlaka bir erkeğin yönlendirdiği, bilgilendirdiği, ya da  kadının erkeğe aşık olduğu için devrimci olduğudur ki, yazarı da isyan ettiren, bu araştırmayı yapmaya sevk eden bu durumdur. Sanki kadının aklı, bilinci olamazmış gibi, kadını nesne olarak gösteren yazarlara olan öfkesidir. Bu sayede biz okuyucular da romanlarda öykülerde kadının özne olabilmesi için, daha çok kadın yazarların yazması gerektiği gerçeğini görüyoruz. Toplumdaki cinsiyetçi bakış, o denli içselleştirilmiş ki, yazarların aydın olması bile bundan kurtulamamış.

Yazar kitabın 109. sayfasında şöyle diyor: "12 Eylül'den sonra bütün barış çağrılarında ve eylemlerinde kadınların sesinin ne kadar gür çıktığına baktığımızda, kadın dilinin barışa ve özgürlüğe duyulan özlem olduğunu görürüz. Öldürmekten çok yaratmaya ve yaşatmaya odaklanan kadınlar savaşın uzağında, barışın yanındadır."

Bu kitabı okuduğunuzda, on altı romanı eleştirel bir gözle okuduğunuzu fark edeceksiniz. Edebiyat dünyasındaki cinsiyetçi bakışı da anlayacaksınız. Okur olarak başka bir pencere açacak ve oradan bakacaksınız. Belki hatta büyük olasılıkla bundan böyle okuduğunuz her kitapta cinsiyetçi bakışı arayacak ve onu eleştireceksiniz. Çünkü insan her okuduğu kitapla davranış değiştirir farkında olarak ya da olmayarak. Ama biz farkında olacağız. Size bol okumalar dilerken, Sevim Korkmaz Dinç'e de kalemine, yüreğine, bilincine sağlık diyorum. 

Bu makale 1897 kez okundu

Makale Yorumları

Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarın Diğer Makaleleri

Son Dakika Haberleri

Çok Okunan Haberler

İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı